Emberi vírus fenyegeti a hegyi gorillákat
Kutatók szerint a veszélyeztetett közép-afrikai hegyi gorillák is elkaphatnak egy potenciálisan halálos kimenetelű légúti megbetegedéshez vezető emberi vírust.
A Ruanda északnyugati részén fekvő Volcanoes Nemzeti Parkban vizsgálódó szakértők két 2009-ben elpusztult gorillán a humán metapneumo-vírus (hMPV) nyomait mutatták ki. A két gorilla - egy nőstény és kicsinye - egy tizenkét tagú csoport tagja volt, melynek egyedei légúti betegségben szenvedtek. A kutatók nem tudták kimutatni, honnan kapták el a vírust az állatok. Az eredményeket a Columbia Egyetem, a davisi Kaliforniai Egyetem és más intézmények kutatói publikálták az Emerging Infectious Diseases című tudományos folyóirat legfrissebb számában.
A szerzők felhívják a figyelmet, hogy bár a gorillákhoz kapcsolódó idegenforgalom bevételeit át lehet csatornázni állatvédelmi célokra, a turisták egyúttal egészségügyi kockázatot is jelentenek az emberszabásúakra. A gorillák élőhelyét jelentő nemzeti parkok körül a helyi népesség is igen sűrű - teszik hozzá.
Becslések szerint ma alig 800 hegyi gorilla él vadon Ruanda, Uganda és a Kongói Demokratikus Köztársaság területén. A gorilláknak négy alfaja ismert: a nyugati síkvidéki gorilla, a Cross-folyami gorilla, a keleti síkvidéki gorilla és a hegyi gorilla. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös listája szerint ezek közül három kihalófélben lévő, egy pedig végveszélyben lévő.