Shake hvg.hu 2011. február. 02. 14:42

Vezető politikusok gyerekei különvéleményen

Barbara Bush egy videóüzenetben áll ki a melegek jogaiért, fricskázva édesapja, George W. Bush republikánus elveivel. Ám más politikus-családokban sem teljes a nézetharmónia.

Mégis eshet messze az alma a fájától. Barbara Bush az azonos neműek házasságkötéshez való jogáért emelte fel a szavát. „Barbara Bush vagyok, egy New York-i az egyenlő házasságkötési jogokért” – szól George W. Bush lányának videónyilatkozata a Human Rights Campaign weboldalán.  A republikánusok volt elnökének legfiatalabb sarja ezzel pedig olyan ügyet tűz zászlajára, mely ellen apja alkotmányosan is fel próbált lépni hivatala idején: módosítani szerette volna az alapjogokat, csak hogy betilthassa az azonos neműek házasságát – írja a New York Times.

Barbara Bush az egyenlőséget és a lelkiismereti szabadságot hozza fel érvként rövid üzenetében és felszólítja az amerikai állampolgárokat, hogy csatlakozzanak az ügyhöz: „New York a korrektségtől és az egyenlőségről szól. Mindenkinek biztosítani kell a jogot, hogy ahhoz menjen hozzá, akit szeret.”

A 29 éves Bush-csemete állítólag egyetemista korában került közel a „melegszcénához”. Először a Yale Egyetemen tett szert egyre több homoszexuális ismerősre, majd mikor New Yorkba költözött és tervezőként kezdett el dolgozni. Egy barátja úgy nyilatkozott: „A melegek imádták a Yale-en” – ahol nyitott szellemiségben teltek a diákévei.

A boldog Bushék - baloldalon Barbara és a Laura.
our-kerala.com

A Bush család többi tagja nem kívánt reagálni a legkisebb kinyilatkoztatására, sőt maga Barbara sem, aki jelenleg egy non-profit világegészségügyi  kezdeményezésnek a vezetője.  Az viszont köztudomású, hogy Laura Bush, az ex-elnök neje egy májusi televíziós interjúban azt találta mondani: „Ha egy pár elkötelezné magát és szereti egymást, akkor ugyanolyan jogok illetik meg őket, mint bárki mást.”

Vannak tehát családon belüli nézetkülönbségek, és nem csupán Bushék háza táján. Ugyanebben a kérdésben áll szemben John és Meghan McCain, apa és lánya. A 2008-as republikánus elnökjelölt gyermeke is támogatja az azonos neműek házasságát konzervatív édesapja kedve ellenére. Mary Cheney pedig, Bush elnöksége alatt alelnökként funkcionáló Dick Cheney lánya leszbikusként harcol a melegek törvényes házasságáért, sőt javára írják, hogy apját is megnyerte a kényes ügynek.

A McCain-sarj szerint káros, ha nem vállalja fel egy politikus-család a nézetkülönbségeket, csak azért, hogy mímelje a harmóniát a külvilág felé. „A feleségeknek és gyerekeknek meg kell adni a lehetőséget, hogy vállalják saját véleményüket.” – nyilatkozta Meghan McCain egy tavalyi interjúban. „Szerintem ez egészséges dinamikát ad a famíliának. Nem kötelező ugyanazt gondolnunk.”

A Human Rights Campaign más közszereplőket is felkért a házasságkötési jogok egyenlőségéért való harchoz: Julian Moore, Whoopi Goldberg, Kevin Bacon és Robert  F. Kennedy Jr. is népszerűsíti az ügyet.

Az amerikai kontinensen Mexikóban és Kanadában legális a melegek házasságkötése, Európában több államban engedélyezik hivatalosan a homoszexuálisok törvényes esküvőjét: Hollandia, Belgium, Spanyolország, Dánia, Norvégia, Svédország és Portugália anyakönyvi hivatalaiban már tárt karokkal fogadják az azonos nemű szerelmeseket.

 

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.