2008. február. 27. 12:42 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 27. 14:41 Shake

A forgatókönyvírók rábólintottak

Az internetre került munkájukért az első két évben 1200 dollárt (azaz 205 ezer forintot) kaphatnak az amerikai írók, míg a frissen ratifikált hároméves szerződés szerint a harmadik évben 2 százalékos részesedés jár nekik a forgalmazó hasznából.

Többek között ezt tartalmazza az Amerikai Írók Céhe (WGA) és a film és tévéstúdiók producerei között létrejött szerződés, amelyet az írói érdekképviselet vezetőinek keddi bejelentése szerint elsöprő, 93,6 százalékos egyetértéssel szavazott meg a WGA írásban voksoló tagsága.

„A szerződés az írók számára a digitális korszak új nyitánya. Biztosítja, hogy a céh tagsága korrekt módon megkapja a járandóságát az internetre feltett munkáiért, és rendezi az 1971 óta készült mozis, illetve az 1977 óta készült tévés produkcióik új médiumokon való ismételt felhasználásának feltételeit is” – nyilatkozta a WGA nyugati szervezetének vezetője.

A kontraktus a jelen ratifikációval visszamenőleg február 13-tól lép érvénybe, amikor a WGA tagsága eldöntötte, hogy véget vet a több mint három hónapig tartó sztrájknak és megszavazta a hároméves szerződés feltételeinek kidolgozásához megállapított számítási kulcsokat.

Az írók a sztrájk beszüntetése után New Yorkban és Los Angelesben megtartott szavazáson nyilvánítottak véleményt. A tízezren felüli tagságból 4060-an juttatták el írásban a voksukat.

A WGA egyik korábbi vezető tanácsadója meglepően alacsonynak találta a részvételt, ami szerinte annak köszönhető, hogy „az írók nem örülnek túlságosan a megállapodásnak, ám tudatában vannak, hogy ennél többet nem kaphattak volna”.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.