2007. november. 05. 14:05 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 05. 13:45 Gazdaság

Sztrájkolnak a hollywoodi forgatókönyvírók a mobil- és DVD-jogok miatt

Hétfőre virradóra sztrájkba léptek a hollywoodi forgatókönyvírók, mert képviseletüknek nem sikerült megegyezésre jutnia a stúdiókkal az új médiumok bevételeiből követelt részesedésükről.

Tüntetésre készülnek a forgatókönyvírók
Hollywoodban. Több pénzt olvasnának
© AP
Bár a tárgyalások továbbra is folynak, a 12 ezer tagot számláló Amerikai Forgatókönyvírók Céhe (WGA) mégsem függesztette fel a munkabeszüntetést, amelyet (minden időzónában) a hétfői nap kezdetétől hirdettek meg – nyilatkozta szóvivőjük.

A friss poénokból élő talkshow-k, szappanoperák és vicces műsorok azonnal érezni fogják az érvágást, ám a nagy hollywoodi filmstúdiók és televíziós programok fel vannak készülve az efféle kényszerű helyzetekre: annyi alapanyagot spájzolnak, ami akár egy évig is kitart.

Az írók azért fogtak össze, hogy még idejekorán kivívják maguknak a szerintük őket megillető részesedést az olyan új médiumok bevételeiből, mint a mozifilmek és tévésorozatok DVD-változatai, az internetes showműsorok vagy a mobilokra letölthető műsorok. A producerek ugyanakkor azzal érvelnek, hogy még túl korai lenne megjósolni, mennyire jövedelmezőek ezek az új források.

A WGA azonban elszánt, nem akarja elkövetni azt a hibát, amit 1984-ben, amikor alaposan alábecsülték a házimozis eladásokból befolyó hasznot, és belementek abba a szerződésbe, ami mindössze három centet (5 forintot) biztosított nekik minden DVD-film eladásából.

A legutóbbi forgatókönyvíró-sztrájk 1988-ban 22 hétig tartott és 500 millió dolláros (közel 88 milliárd forintos) kárt okozott a filmiparnak, többek között kitolta az őszi amerikai tévészezon nyitányát is. Szakértők szerint egy hasonló kaliberű munkastop ma akár több mint egymilliárd dolláros (175 milliárd forintos) veszteséggel is járhat.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?