2008. január. 24. 12:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. január. 24. 13:39 Shake

Nem perverzió tinikönyveket nyálazni

A Radar magazin online kiadása nemrégiben érdekes cikket közölt egy tinikönyvekért rajongó hölgy tollából. Paige Ferrari bevallottan főképp az erotikus, mégsem pornográf leírások miatt vált rendszeres olvasójává a tizenéveseknek szóló kiadványoknak.

Farrin Jacobs, a HarperCollins tinédzser célcsoportú publikációinak szerkesztője szerint a Radar cikkírója nincs egyedül vonzalmával, és a tinikönyvek olvasása nem nevezhető perverziónak. „Rengeteg nőt ismerek, aki imádja a fiatal felnőtteknek szóló sorozatokat. Az emberek felismerték, hogy ezek a könyvek nem csak a húsz év alattiaknak szólnak” - mesélt saját élményeiről Farrin.

Az a nemzetközi tendencia, hogy még komoly írók is a tizenévesek felé fordulnak, szintén legitimálja a jelenséget. Legutóbb például a brit Nick Hornby, aki korábban kifejezetten a harmincas, negyvenes korosztály problémáival írt, Slam című írásában egy fiatal gördeszkás fickóval foglalkozott, aki teherbe ejti tizenéves barátnőjét. „Bizonyos módon azt hiszem, minden könyvnek tinikönyvnek kellene lennie. Gyorsan el lehet őket olvasni, mielőtt belefáradnék, és úgy érzem, olyasmit olvastam, amilyennek az irodalomnak lennie kellene: könnyen emészthetőek” - mondta Hornby új könyvével és a tiniirodalommal kapcsolatban.

A magyar piacon több „fiatal felnőtteknek” szóló sorozat is tarol, elsősorban a tizenéves lányok körében. Bár marketing szempontjából remekül hangzik a „fiatal felnőtt” kategória, és a kiadók általában 14 éves kortól ajánlják könyveiket (amely nálunk a bűvös beleegyezési korhatár is), az internetes fórumok alapján az olvasók jelentős része a 12-13 évesek közül kerül ki, az idősebbek általában inkább csak „benneragadnak” a sorozatban, amit évekkel ezelőtt elkezdtek olvasni.

Bár nem minden könyvben van valódi szexualitás, erotikus leírások, a szexről való gondolkodás feltétlenül része mindnek.

A Meg Cabot által írt és itthon a Ciceró Könyvstúdió gondozásában megjelenő Neveletlen hercegnő sorozat, amelyből két résznyi nagy sikerű film is készült Hollywoodban, már magyarul is a nyolcadik könyvnél tart, de főszereplője még mindig hajadon a szó bibliai értelmében. Természetesen ettől függetlenül a szex állandó téma Mia életében, de egyelőre még jó példát mutat olvasóinak, úgyhogy bátran ajánlható a kisebb tinilányoknak is, viszont a Radar magazin kukkolásra hajlamos újságírója ebből kifolyólag kevesebb örömöt találna benne.

Az Ulpius Ház kiadó is meglátta a lehetőséget a piacban és már több tinilányoknak szóló sorozatot is futtat. A Girl, 16 című könyvnek, amelynek célcsoportja könnyen behatárolható, már az ajánlója is a gyengéd erotikáról szól: „Az első csók. Hosszú volt, gyengéd és édes. Jess szíve majd’ kiugrott a helyéből. És végül, amikor elengedték egymást, Fred azt suttogta: – Mi a véleményed róla? Rémes, nem? – Undorító! – sóhajtott fel Jess, majd fejét a fiú mellkasára hajtotta.”

A Bad Girl sorozat, amely jelenleg itthon a harmadik résznél tart, ennél jóval keményebb. Bár a főszereplő lányok némelyike még 17 évesen is őrizgeti szűzességét, ez nem akadályozza meg őket, hogy sztriptízt rendezzenenek, ha egy fiút el akarnak bűvölni. Nem véletlen, hogy ebből a könyvből meglehetősen sikeres tévésorozat is készült, amit egészen biztosan nem csak tinédzserek néznek.

Hogy miért is annyira vonzó a tizenévesek bimbózó szexualitása harmincas-negyvenes nők számára, az valószínűleg a felnőttek életéből általában lassan, de biztosan eltűnő romantikával és izgalommal magyarázható, amelyek a tinik kalandjait olvasva-nézve újraélhetőek. Az továbbra is kérdés viszont, hogy erre a célra a felnőttek miért nem választanak felnőtteknek íródott, szexuális töltésű irodalmat, amelynek nyelve nem annyira primitív és idegesítő, mint a legtöbb tinikönyvé. De talán ez is az élmény része, hiszen Nick Hornby is azt mondta, könnyen emészthetőnek kellene lenniük a könyveknek. Na, de ennyire?