Angliában olcsóbb a sör, mint a víz
A Mail on Sunday felmérései szerint a brit szupermarketek közötti árháború miatt a sör ma már feleannyiba kerül, mint a víz. Ugyanakkor naponta harminc gyerek kerül az ambulanciára alkoholmérgezéssel, és egy év alatt megdöbbentő mértékben, 40 százalékkal nőtt az alkoholfogyasztás a fiatalkorúak körében.
A Tesco gazdaságos sör jelenleg 22 penny (79Ft), ami azt jelenti, egy tini 1 fontból (360 Ft) simán berúghat, pedig a 12–16 évesek átlagos heti zsebpénze 10 font körül mozog, amit úgy tűnik, igen gazdaságosan költhetnek el.
Európai szinten Anglia mindig is az élvonalban volt az alkoholfogyasztást illetően, így éppen azért, hogy visszaszorítsák a vásárlást, rendkívül magas az adó az alkoholtartalmú termékeken. Szigorú tilalom és szankciók vannak arra is, hogy bolt vagy kocsma 18 éven aluli személyt alkohollal kiszolgáljon. Ám ez mit sem segít: minden sarkon akad egy alkoholista, aki bizonyos fejadag fejében bevásárol a tiniknek. Ráadásul a kormány tavaly eltörölte azt a rendeletet, hogy tilos 11 óra után alkoholt árusítani, így lehetővé tette, hogy alkoholos italok 24 órában hozzáférhetőek legyenek.
A helyzetet tovább rontja, hogy a szupermarketek árversenyében az alkoholos italok árának alacsonyan tartása kulcsfontosságú a vevőcsábításban, így a boltok saját márkájú innivalóik árát akár veszteségek árán is leszorítják. A Tesco gazdaságos sör (440 ml) jelenleg 22 penny, amin 9 penny vesztesége van a cégnek. Ugyanakkor a gazdaságos kóla már 25 penny (90 Ft), nem is beszélve a vízről, amiből a legolcsóbb, már nem is ásványvíz, 49 penny (176 Ft). A gazdaságos sör alkoholtartalma 2-3 százalék között mozog, és a Tesco mellett az összes többi szupermarket-hálózat is árul hasonló áron sört vagy inkább annak nevezett löttyöt. Mi több, néhány népszerű bolthálózat össze is fóliázza a dobozokat, arra kényszerítve a vásárlót, hogy nagy mennyiségben vásároljon.
A társadalmi egészségügyi szervezeteket, az egészségügyi minisztériumot és a parlamenti képviselőket egyaránt megdöbbentette a hír. Sandra Gidley parlamenti képviselő, a liberális demokraták közegészségügyi szóvivője szerint „Anglia alkoholvedelési krízis kellős közepén van, az ilyen árak pedig nem segítenek a helyzeten. A szupermarketek állandóan a vállalatok szociális felelősségtudatának elősegítésről beszélnek; itt az idő, hogy ezt maguk is gyakorolják”.
A Nemzeti Gyógykezelési Hatóság (NTA) felmérései szerint vannak gyerekek, akik már tízévesen olyan betegségekben szenvednek, amelyek csak korosodó alkoholistáknál fordulnak elő. Ráadásul egyre több tizenéves szorul különböző rehabilitációs programokra.
Mark Bellis professzor, a kormány közegészségügyi tanácsadója is rendkívül sötéten látja a dolgot: „Az angol 15 évesek kétharmada fogyasztott alkoholt az elmúlt hónapban, és minden hetedik ivott annyit, hogy hányjon. A 15 év körüliek 30 százaléka gondolja, hogy normális dolog egyszer egy héten berúgni. Ennek megfelelően nekünk azt a fiatal korosztályt kell feltartoztatnunk, akiknél a részegség gyakori. Mert alkoholhoz hozzájutni relatíve könnyű, ivás helyetti alternatíva viszont nem sok van.”
Az angol egészségügyi tárca komoly médiahadjáratot indított, hogy a fiatalkorúakat elérje az alkoholizálás veszélyeire felhívó üzeneteivel. Hirdetéseket jelentettek meg a YouTube weboldalon a You Tube! Ne te legyél a következő! szlogent felhasználva, mert ezen a weboldalon látható a legtöbb privát videó vedelő vagy részeg tinédzserekről.
A legtöbb szupermarket-hálózat lerázza magáról a felelősséget. A Tesco és riválisa, a Sainsbury’s szóvivője szinte egyhangúan így kommentálta az ügyet: „A legtöbb vevőnk, aki alkoholos italt vásárol, ezt az időszakonkénti rendszeres nagy bevásárlás alkalmával teszi. A felméréseink azt mutatják, hogy a vásárolt mennyiséget a következő vásárlásig eltelő periódusban fogyasztják el, vagy speciális alkalomra vásárolnak, amilyen például egy házibuli.”
A minisztérium a társadalmi párbeszéd mellett független vizsgálatot is indított, hogy feltárják az összefüggéseket az alkoholfogyasztás, az ár, a reklámozás és a károsító hatások között. Az eredmény függvényében újabb szabályozási változások várhatóak.
Krisztina O'Brien