2007. január. 28. 20:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. január. 28. 20:47 Shake

Kiállítás a miniszexbomba ruháiból

Rendhagyó bemutató Londonban, egy popcsillag a képzőművészeti múzeumban.

© AP
Anglia egyik legnevesebb képzőművészeti múzeuma, a Victoria és Albert Múzeum (V&A) híres dekoratív művészeti kiállításairól. Most viszont egy, a múzeum történetében rendhagyó elképzelés valósult meg: a V&A egy teljes kiállítási szezont szentelt Kylie Minogue-nak.

Kylie két évtizednyi utazása a popvilágban elismerésre méltó, rajta kívül talán csak Madonnának sikerült önmagát minduntalan megújítva a csúcson maradnia.

Neve 1988-ban robbant be a köztudatba, miután a Stock Aitken és Waterman slágergyár leszerződtette. Első albumáról hat szám került a slágerlisták élvonalába, és több mint hét millió példányt adtak el belőle világszerte.

A kilencvenes években az énekesnő, a felnőtt hangzást keresgélve több zenei stílussal is próbálkozott, vegyes sikerrel.

Az egyetlen, a karrierjére kiható kapcsolata Michael Hutchence-szal (INXS) való viharos szerelme volt, aminek hatására a bájos kinézetű sztárocskából szexis pop díva lett.

A Nick Cave-vel énekelt 95-ös balladában, a „Where The Wild Roses Grow”-ban már egy sokkal kifinomultabb stílust látunk, és mire 2002-ben megjelent a „Can't get you out of my head” videoklip egy mára legendássá vált fehér kezeslábasban, az énekesnő teljesen kiforrott. Ezt a szakma jelölések és díjak garmadájával jutalmazta. 2005-ben kiadott albuma ismét sikert hozott, de ennek a bemutatását már kettészakította mellrákkal való küzdelme.

© AP
A kiállítás ezt a két évtizednyi poputazást tárja a közönség elé. A több mint 200 különböző, az énekesnőt jellemző és bemutató kiállítási tárgy sajátságos elrendezésben mutatja be Kylie sztárrá formálódásának mérföldköveit. A hátteret videoklipekből kiemelt képek és sajtófotók adják, a fő attrakciót pedig a klipekben és a turnékon viselt cipők, kosztümök, estélyi ruhák jelentik. Többségük olyan pici (Kylie csak 160 cm magas), hogy speciálisan gyártott „mini” manökenbabákat készítettek hozzájuk.

A kollekció nem kíméli a kezdő Kylie-t: láthatjuk otromba válltöméseit, pólóruháit, miniszoknyáit, „dögös” cipőit. A tudatos imázs kialakításában később olyan angol ruhatervezők segítettek neki, mint Marios Schwab, Owen Gaster, Gareth Pugh és Roland Mouret. Ezeknek a kosztümöknek a tervei, skeccek, véglegesített vázlatok is láthatóak a kiállításon. A sztár sokszor foglalkoztatott Európában ismeretlen, de tehetséges ausztrál tervezőket, mint például Xen-Pardoe Miles, akinek az egyik ruhakölteménye (amit Kylie a Melegek Mardi Gras fesztiválján viselt) szerepel a kollekcióban. Kylie mindig felkarolt tehetséges dizájnereket, szívesen pózolt nekik, vagy mutatta be kollekciójukat. William Baker stylist, akivel a mai napig együtt dolgozik, valamikor bolti divattanácsadó volt.

Ami a kiállított alkalmi ruhákat illeti, a darabok között ott van az a merész Rafael Lopez költemény, amit a Károly herceggel való találkozáskor viselt az énekesnő, és a híres Dolce & Gabbana leopárdmintás ruha is, amiben nem rég Bonóval énekelt duettet.

© AP
Természetesen láthatjuk a „Spinnig around” szexis arany minisortját és a már említett fehér kapucnis kezeslábast is. A cipők sem maradnak le, majdnem mind Manolo Blahnik. Mindezek ellenére Kylie-ra nem húzható olyan, az egész karrieren átívelő őt meghatározható stílus, mint amilyen Nicole Kidman Vogue-os eleganciája vagy Gwen Stefani Vivienne Westwood-os vadsága. Az egyetlen tervező, aki mellett az énekesnő az évek során kitartott, az Julien MacDonald volt.

Egy turnén viselt ruhakölteményt az különböztet meg a videováltozattól, hogy előbbinek könnyen változtathatónak kell lennie, rengeteg mosást kell kibírnia, úgy, hogy közben kifogástalan maradjon az állapota. Ezeken a ruhákon jól látszódnak az izzadság és a mikrofon által kidörzsölt helyek, csakúgy, mint a szűkítés (egy komolyabb turné olyan fizikai igénybevétel, hogy a sztárok komoly kilókat fogynak).

A kiállítás egy extra meglepetéssel is szolgál. A rendezők felépítették Kylie öltözőjének a mását - sminkjeivel, kabaláival, virágokkal és rajongói levelekkel együtt. A szoba teljesen élethű, eredeti darabok adnak intim betekintést a színfalak mögé és Kylie világába.

Vicky Brooks, a kiállítás kurátora szerint „ez az esemény nem a ruhakölteményekről szól. Az embert és az egyéniséget szeretnénk bemutatni, aki emögött van. A kiállítás egy nőről és annak az életútjáról, döntéseiről szól. A látogató együtt utazhat Kylie-val.”

A londoni Victoria és Albert Múzeum Kylie Minogue kiállítását február 8-ától június 10-éig ingyenesen lehet megtekinteni.

Krisztina O’Brien
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.