Sokszor varázslatnak tűnik, hogy a hétköznapok forgatagában egy párkapcsolat, és benne mi magunk, egyensúlyban legyen. Pedig nem kell hozzá titkos összetevő. Nézzük, mi szükséges hozzá.
A Tamás bátya kunyhójá-nak írójáról, az amerikai Harriet Beecher Stowe-ról (1811–1896) írja Kertész Erzsébet a róla szóló regényében, hogy amikor Harriet kimerült, lelkész férje hetekre elküldte pihenni, fürdőbe, a hat (!) gyerek mellől. Amikor Harriet hazatért, látta, hogy párja mennyire elfáradt a „fronton”, így a kölcsönösség elve alapján most ő vállalta, hogy marad, amíg kimerült társa elmegy hosszabb időre pihenni, és gyűjt egy kis energiát.
Napi egyensúly és életegyensúly
Amikor elköteleződünk a párkapcsolat mellett, érdemes az egyensúly mellett is elköteleződni. Elfogadó, de egyenrangú, közben függetlenséget is élvező, döntéseket hozó, és azokat megosztó, egymás terét és magánéletét tiszteletben tartó társakként, akik közösen törekszenek a pozitív kapcsolat kialakítására és fenntartására.
Nem könnyű feladat. Ám ha kölcsönös, akkor egyensúlyban marad az elfogadás és az adás, a támogatás, a biztonság és az érzelmileg egészséges tér, nem utolsósorban pedig a gondoskodás és az érvényesülés is.
És ezen a ponton érdemes felvetni a kis és a nagy, a rövid és a hosszú távú egyensúly nehezen megoldhatónak tűnő kérdését. Mert látszólag könnyű megbeszélni, hogy ma te főzöd a kávét, holnap én – vagy hétköznap te, és hétvégén én? Vagy te főzöd a kávét, én pedig az ebédet? Vagy én csinálok mindent, amíg megkapod az előléptetést (beindul az üzlet, megszerzed a fokozatot), aztán te?
A napi egyensúly és az életegyensúly összeegyeztetése már sokkal több közös gondolkodást kíván, mint a háztartási feladatok vagy a költségek beosztása. Ebben a gondolkodási folyamatban elsősorban a prioritásokat kell meghatározni: az értékeket és a célokat, mindezzel pedig a közös értékrendet.
Újratervezések sorozata
A priorizálás mellett állandóan szükség van a rugalmasság alkalmazására is. Idén akartatok belekezdeni a kéktúrába, de a nyelvvizsgára készülő párodnak beütött a porckorongsérv – hát, az egészség fontosabb, mint a papír vagy a teljesítmény, úgyhogy idén talán ebből se nyelvvizsga, se kéktúra nem lesz.
Egy másik példával: ha már előléptették a párodat, akkor esetleg érdemes újratervezni a háztartási feladatokat, mert most meg te fognál bele a régóta dédelgetett doktorid írásába. Ha jön a baba, és a bővülő család fenntartásához jól jön az előléptetett társ magasabb jövedelme, akkor megint csak újratervezés, akár kisebb-nagyobb kompromisszumokkal (de soha nem annyival, amennyi már a mentális egészségünket terhelheti).
Olvassa tovább Szvetelszky Zsuzsanna szociálpszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben egyensúllyal, tudatossággal foglalkozunk.
Keresse a HVG Extra Pszichológia magazin legfrissebb számát az újságárusoknál vagy rendelje meg!