Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2022. február. 15. 13:15

Balsorsunkból főnixmadárként születhetünk újjá

Hálásnak lenni a veszteségeinkért – ha olvasóként pontosan érti, miről van szó, akkor valószínűleg ön is megtapasztalt már néhány csapást, sőt tragédiát. A többieknek reménykeltő lehet, ha tudják: a különféle veszteségekért érzett gyász olyan erő, amely változásra késztet.

Az értelmező szótár leszűkíti a hála fogalmát: hálára kötelez, ha kapunk valamit valakitől. Holott a hála ennél sokkal nagyobb, gazdagabb területet ölel fel. Hálásak lehetünk azért, hogy hová születtünk, hogy a szívünk fáradhatatlanul végzi áldozatos munkáját, hogy megtaláltuk végre a társunkat, hogy elkerült bennünket egy fertőző betegség. Én például szűntelen hálát érzek azért is, hogy olyan csodálatos dolgok léteznek a világon, mint a gyönyörű és tápláló karfiol vagy az ízletes gyümölcsöket termő fák.

Hálásak lehetünk saját magunknak is számtalan dolog miatt. A világban tapasztalt emberi szenvedés láttán felébredő együttérzésünk segít felismerni, hogy valójában nincs okunk panaszra. Hálásak lehetünk a tanításokért és az életleckékért.

Elhagyottak, elbocsátottak

Rendelje meg online!

Veszteségekkel, gyásszal foglalkozó szakemberként az a tapasztalatom, hogy a hála adománya néha kerülő úton érkezik el hozzánk, az élet néha előbb elvesz tőlünk, mielőtt átnyújtaná ajándékait. Felsejlenek előttem azok, akikkel a képzéseim vagy az egyéni tanácsadás során találkoztam, ahogy arról mesélnek, hálásak a veszteségeikért.

Annát elhagyta a férje, miután beleszeretett egy kolléganőjébe. Anna egy évig romokban hevert, és gyűlölettel gondolt az új asszonyra. Amikor végre sikerült elgyászolnia a férjét, a házasságát, a családról alkotott megingathatatlan elképzeléseit, felismerte, hogy a legjobb dolog, ami történhetett vele, hogy megszabadult boldogtalan házasságától. Ma már hálás az egykor gyűlölt nőnek, amiért lehetővé tette, hogy mindannyian méltóbb életet élhessenek, beleértve a kamasz gyerekeket is, akik már korábban könyörögtek, hogy váljanak el a szüleik, és akik jó kapcsolatban vannak szerető apjukkal.

Gézát akkor hagyta el a menyasszonya, amikor már az esküvőt szervezték. Váratlan és durva elhagyás volt, Géza olyan állapotba került, hogy arra vágyott, bárcsak fel se ébredne reggel. Ma háromgyermekes édesapa, aki úgy tekint vissza erre az elhagyásra, mint élete egyik nagy ajándékára. „Utólag világosan látom, mennyire nem illettünk össze, milyen boldogtalan pár voltunk már a jegyesség alatt is. De nemcsak neki vagyok hálás, hanem az egész tapasztalásnak, annak a földcsuszamlásszerű állapotnak, amibe belesodródtam. Ha az ember feláll egy ilyenből, az az erő egész életében tűzként lobog benne.”

Márton ma annak a főnökének hálás, aki kirúgta imádott munkahelyéről. „Amikor felmondott nekem, meg tudtam volna ölni. Elég sokáig tartott, mire összekaptam magam, de onnantól megállíthatatlan fejlődés indult el, és ma olyan pozícióban vagyok és olyan fizetéssel, amiről akkoriban álmodni sem mertem volna. Ha nem küldenek el, ahogy magamat ismerem, ma is ott dekkolnék.”

A küldetés felé

hvgkonyvek.hu

Az életünk veszteségek, lemondások sorozata. Egy részük szükségszerű, hiszen a fejlődésünket szolgálja – Erik Erikson dán szülőktől Németországban született amerikai pszichológus nyomán normatív krízisnek nevezzük a változást kísérő állapotot, amikor átlépünk egyik fejlődési szintről a másikra.

A veszteség mindig fájdalmas és nehéz, de ahogy Judith Viorst amerikai szakíró fogalmaz, csak a veszteségeinken keresztül válhatunk felnőtt, érett emberré. „Életünk központi eleme annak megértése, hogy mi módon tudunk bánni a veszteségeinkkel. Azt állítom, hogy jó és rossz értelemben egyaránt a veszteségeink határozzák meg, kik vagyunk, és milyen életet élünk.”

Ezt vallotta Polcz Alaine pszichológus is, aki élete végén azt mesélte, minden rossz, tragikus veszteség, kudarc azt szolgálta, hogy haladjon élete küldetése felé, és bár nem szerette volna a szenvedéseket újraélni, hálásan gondolt vissza rájuk.

Olvassa tovább Singer Magdolna gyásztanácsadó cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben a hála, a bizalom és a remény érzéseivel foglalkozunk.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja – akár a Kamasz különszámot is megkaphatja ajándékba.


hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.