Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2021. október. 17. 20:15

Énekeljünk az egészségünkért!

A zene és az éneklés fontos szerepet játszhat a stresszel megküzdésben, az érzelmek szabályozásában, pozitív hatással lehet az önbizalomra is.

„A zenével nem csak zenét tanulunk. Az ének felszabadít, bátorít, gátlásokból, félénkségből kigyógyít. Koncentrál, testi-lelki diszpozíción javít, munkára kedvet csinál, alkalmasabbá tesz, figyelemre-fegyelemre szoktat”így összegezte gondolatait 1956-ban Kodály Zoltán.

A világhírű magyar zeneszerző és zenetudós még nem támaszkodhatott kísérleti eredményekre, de meggyőződéssel vallotta, hogy a zene jelentős hatást gyakorol az emberi lélekre és a személyiség fejlődésére. A nemzetközi kutatások azóta széles körben igazolták Kodály gondolait, különösen a kóruséneklés jótékony hatásait illetően.

Tréning, amely összeköt

Rendelje meg online!

Az énekhang mindenkinek a saját hangszere. Az utóbbi évtizedekben angol kutatók kezdték el szisztematikusan kutatni a kóruséneklés terápiás hatásait. A két legfontosabb faktor véleményem szerint, hogy egyrészt az éneklés fizikai aktivitás, másrészt közösségi élmény.

Az éneklés valójában fizikai tréning, amely a test izmainak nagy részét megmozgatja, tehát a rendszeres éneklésnek hasonló pozitív hatása lehet, mint a testmozgásnak. Az éneklés hatással van a szívműködésre és a légzésfunkciókra, időskorban pedig a rendszeres éneklés hozzásegíthet a megfelelő fizikai és egészségi állapot megőrzéséhez.

Ma már a világ több országában, többek között Szingapúrban, Finnországban és Svédországban is komoly kutatási projektek foglalkoznak a kóruséneklés hatásainak vizsgálatával, különös tekintettel az időskori demencia megelőzése és a testi-lelki jóllét megőrzése kapcsán.

Emellett akik kórusban énekelnek, általában az adott közösséghez tartozónak érzik magukat, és ennek a szociális aktivitásnak önmagában véve is jelentős szerepe van. Jómagam egy magyar kamarakórust vezetek több mint egy évtizede Stockholmban, és tudom, mit jelent számomra és kórustagjaim számára ez a közösség. Kodály, Bartók és Bárdos műveinek éneklése lélekben összeköt távoli hazánkkal, a nyelvünkkel, a magyarságunkkal és természetesen egymással.

Olvassa tovább Harmat László pszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, amelyben test és lélek kölcsönhatásával, pszichoszomatikával és az öngyógyítással foglalkozunk.

Vegyen részt a következő ingyenes, online HVG Extra Pszichológia Szalonon, ahol Nógrádi Csilla és Harmat László pszichológusokkal beszélgetünk a testi-lelki egészségről. További infók itt.

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.