Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2019. december. 17. 12:15

Erejének végére ért? Íme a feltöltődés néhány egyszerű módszere

A munkahelyi stressz, a rengeteg karácsonyi tennivaló vagy a (pár)kapcsolati feszültségek miatt könnyen az erőnk végére érhetünk. Szerencsére számos olyan egyszerű technika létezik, amelyek segítségével már rövid távon feltöltődhetünk lelkileg, szellemileg.

1. Mikropihenés

A jól megválasztott és időzített rendszeres kikapcsolódás legalább olyan hatékonyan tölti fel a lemerült pszichét, mint a hosszabb szabadság. Ez azért nagyon fontos, mert sok esetben nincs lehetőség hetekre kilépni a munkahelyi stresszből, holott igencsak szükségünk lenne rá.

A vizsgálatok (és a hétköznapi tapasztalatok) szerint a teljesítmény amúgy is csak akkor marad egyenletes, ha gyakran (de persze nem félóránként) megszakítjuk az alkotó tevékenységet. Munka közben ez lehet némi testmozgás, zenehallgatás, helyesen elvégzett légzőgyakorlat, vagy – ha van rá lehetőség – délutáni szunyókálás (maximum 20 perc). Már ezek is mérhetően javítják az emlékezet működését, és hozzájárulnak a kognitív képességek regenerálódásához.

A mikropihenések másik válfaja a munka utáni kikapcsolódás (valamilyen aktív tevékenység: hobbi, sport, séta formájában). Minél jobban belefeledkezünk ezekbe, állítják szakértők, annál hatásosabbak. A hétvégéken pedig, hacsak lehet, mindkét napot fordítsuk a regenerálódásra, mert így hosszabb távon is kompenzálhatjuk a szabadság hiányát.

2. Légzéstechnikák

Az egyik legegyszerűbb módja a stressz kiűzésének és az ellazulásnak a nyugodt és tudatos légzés (nem mellesleg ez az első lépés a helyes meditáció felé is). Előnye, hogy szinte bárhol végezhető, és akár napi öt perc is segíthet felfrissülni, kiengedni a fizikai feszültséget, rendezni a gondolatainkat.

Ha csak annyit teszünk, hogy nyugodt pozícióban elhelyezkedve, lassan, háromig számolva beszívjuk a levegőt, majd kis szünet után ugyanígy háromra kifújjuk, és mindezt ötször megismételjük, máris könnyebben kezdjük (vagy folytatjuk) a napunkat. Amennyiben tartósabb hatásra van szükségünk, számtalan bonyolultabb légzéstechnikát sajátíthatunk el, akár az okostelefon segítségével is.

Kutatások bizonyították, hogy az aromaterápiával kiegészített légzőgyakorlatoknak gyógyító hatásuk van: a narancsolaj a stressz és szorongás ellen hatásos, míg a rozmaringkivonat a memóriát javítja.

3. Nevetés

A különféle kutatásokból jó ideje tudható, hogy egyetlen egyszerű mosoly (pontosabban a rendszeres mosolygás) nem csupán javítja a hangulatunkat, hanem csökkenti a stresszt, felpörgeti az immunrendszert és talán még az életünket is segít meghosszabbítani. Hát még a jóízű nevetés! A légzés mellett a legősibb stresszoldó a kacagás és a humor.

Nem véletlen, hogy minden szakember ajánlja a rendszeres nevetést mint a pszichés feltöltődés egyszerű formáját. Ennek során kimegy a feszültség a testből, levegővel telik meg a tüdő, javul a vérkeringés, fehérvérsejtek és egyéb antitestek termelődnek, az agyban pedig szerotonin és melatonin válik ki, amely hormonok nemcsak boldogságérzettel töltenek el bennünket, hanem például csökkentik a fájdalmat is. Receptre sem lehet felírni jobbat.

Érdekli a többi 4 módszer? Olvassa tovább Illényi Balázs cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, melyben a lelki ellenálló képességgel foglalkozunk. Keresse az újságosoknál vagy rendelje meg!

Nézze meg karácsonyi előfizetési ajánlatainkat, amelyekben HVG Könyvet kap a HVG Extra Pszichológia magazin mellé. Ha ajándékként szeretné adni az előfizetést, ajándékkártyát is mellékelünk, amit a fa alá tehet.



hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?