Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2019. július. 25. 12:15

Íme a narcisztikus partner vonzerejének titka

Elbűvölt, megbabonázott, lenyűgözött – így emlékeznek vissza a kezdetekre a narcisztikus kapcsolatból felépülni próbáló páciensek.

A megértés híve vagyok. Különösen igaz ez az emberi kapcsolatainkra. Fontos, hogy feltárjuk, milyen belső, sokszor tudattalan mozgatórugók irányítják a viselkedésünket, és terelnek bele a legkülönfélébb élethelyzetekbe. Aki szeretné megérteni a narcisztikus partner vonzerejének titkát, önmaga megértését semmiképpen sem hagyhatja ki. Vegyük számba, mi minden játszik szerepet a mi oldalunkon, és hogyan kapcsolódnak össze saját vágyaink a narcisztikus által felkínált élményekkel.

Az a fránya evolúció

Először is jó, ha tudjuk, hogy minden okos gondolatunk, minden modernitásunk ellenére választásaink hátterében bizony gyakran fedezhetők fel az emberi létezés kezdeteihez visszanyúló motivációk. Igen, anélkül, hogy tisztában lennénk vele, a párválasztás során a legrátermettebb alanyt keressük. A narcisztikus személy pedig nagyon is rátermettnek tűnik.

Magabiztosságot sugárzó viselkedése, határozott fellépése agyunk mélyére azt az üzenetet küldi, hogy pompás a génkészlete, amit jó lenne megkaparintani. Ezt akkor is így éljük meg, ha eszünk ágában sincs utódokat létrehozni. A partner dominanciát sugárzó lénye mágnesként hat ősi ösztöneinkre, aminek nehéz ellenállni. Ahogy mondani szoktuk, a modern ember agyában kőkorszaki elme lakik – ezt nem árt tudnunk.

Színezd újra

Legyünk őszinték magunkhoz: melyikünk megszokott mindennapjaiba nem jön jól némi friss lendület? A hétköznapok mókuskereke könnyen beszürkíti az életünket, eltompítja az érzékeinket, és takarékra állítja az életenergiánkat. A szürkeségbe pedig nagyon kellenek a színek. A narcisztikus partner pedig pont ezt hozza el. Az a lendület, amivel betoppan, szinte azonnal új időszámítást nyit.

Ahogy Barbara – aki évekig ült narcisztikus kapcsolata hullámvasútján – fogalmaz: „Az elején olyan érzésem volt, mintha hosszú álomból ébredtem volna. Újra értelmet nyert reggelente felkelni, megint volt erőm és energiám edzésre járni, szívesen és kedvvel vettem elő a szekrény mélyéről a csinosabb ruháimat, és enyhe értetlenséggel hallgattam a kolléganőim beszámolóit rosszkedvű estéikről. Tele voltam életkedvvel, az előző évek fásultsága egyik napról a másikra elillant.”

A narcisztikus személy grandiozitása, önnön nagyszerűséget sugalló hite a kapcsolat elején a partnerre is átragad. Olyan, mint a másik feje fölé is kifeszülő ernyő, megvédi az élet unalmas valóságától. Sokaknak pont azért esik nehezükre kilépni a sok megalázással járó kapcsolatból, mert úgy érzik, karnyújtásnyira vannak csak a különleges élet lehetőségétől. Még egy kis kitartás, némi tolerancia, aztán biztosan elmúlnak a rossz napok, és végre megvalósul az az élet, amivel a kezdetek kecsegtettek.

Olvassa tovább Orvos-Tóth Noémi pszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, melyben az egészséges önértékeléssel foglalkozunk. Keresse az újságosoknál vagy rendelje meg!

 

 

Ha most fizet elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, 20% kedvezményt kap vagy 35%-os könyvkupont. Választhatja azt is, hogy ajándékba kapja a Buddhizmus anyáknak vagy az Igen!, illetve a Használati utasítás az emberhez című könyvet.