Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2018. június. 03. 20:15

A gyerek olyan akar lenni, mint anyu vagy apu

Bizonyára ismerős önnek az érzés, hogy igyekszik úgy csinálni a dolgokat, ahogy annak idején a szüleitől láthatta, vagy semmiképpen sem szeretné úgy csinálni. A szülői minta gyermekkorunkban belénk ivódik, és egész életünkben azt próbáljuk elérni, kiegészíteni, vagy éppen harcolni ellene.

A gyerekek mintakövetés és utánzás útján tanulnak, szinte észrevétlenül. Szülőként azt hiheti, hogy fontos, mit mond a gyermekének. Hát ennek is lehet valami halovány hatása, azonban sokkal markánsabbak a tettei, szokásai, viselkedése. Csupa nonverbális csatornán átívelő minta, melyről a gyermek sokáig azt fogja gondolni, hogy így normális, biztos mindenki így csinálja. Az a fajta kritikus hozzáállás és kitekintés, hogy képes legyen rálátni arra, mi zajlik a családban, csak sokkal később, kamaszkorra lesz meg.

A szülő napi négy kávét megiszik? Este nem kéri meg a gyereket, hogy pakolja vagy együtt pakolják el a széthagyott játékokat? Nem szokott vasalni? Vasárnap délben mindig húslevest eszik a család? Apa mindennap felhívja telefonon a szüleit? Ahány ház, annyi szokás.

Papás-mamás

A gyermek a szerepeket sokszor jól megfigyelhető módon szerepjáték során sajátítja el, építi be az eszköztárába. Megkapó hallani, hogy ugyanúgy becézi a játékbabáját, ahogy a szülei babusgatják a testvérét. Érdekes látni, hogy a gyerek apukaszerepben ugyanúgy köszön el a „feleségétől”, ahogy apa szokott.

Ahány ház, annyi szokás
Shutterstock

Nem véletlenül az egyik leggyakrabban játszott és legnépszerűbb szerepjáték a papás-mamás, ahol a gyermek felváltva próbálhatja ki az összes szerepet. Anyuka, apuka, kistestvér, nagytestvér, kilépve a való életben megszokott gyermekszerepéből.

Súlyos tükör ez a szülők számára, akik magunkra ismerhetnek egy-egy szerepjáték során elhangzó párbeszédben. „Kislányom, iparkodjál, nincs rá egy napunk, hogy itt szöszmötölj!” – hallja vissza az anya saját magát, miközben hatéves lánya óvodába viszi a „kicsikéjét”. „Fiam, szedd össze magad!” – harsogja a kisfiú, elmélyített, dörmögő, „apukahangon”.

Olvassa tovább Deliága Éva gyermekpszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, mely a nemek, a nőiesség, férfiasság témáival foglalkozik. Keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő most! Ha most fizet elő, megajándékozzuk Susan Quilliam Hogyan válasszunk társat? című könyvével. Aktuális számunkat meg is rendelheti.


Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.