Természetesen a felnőttek nélkül.
Az egyik leghasznosabb dolog a gyerekek értelmi fejlődésének szempontjából a felnőttek felügyelete nélküli szabad játékidő – szolgáltattak empirikus adatokat a Coloradói Egyetem kutatói az utóbbi idők egyik legnépszerűbb gyereknevelési témájához.
A Frontiers of Psychology című lapban publikált cikk szerzői hetven 6-7 éves gyerek napirendjét és játékszokásait elemezték.
Megnézték, mennyi időt töltenek spontán, maguk kitalálta elfoglaltságokkal (szabad játék, kedvenc könyvük olvasása stb.). És azt is, mennyit strukturált, a felnőttek által szervezett és felügyelt tevékenységekkel (különórák, edzés, leckeírás).
Kiderült, hogy a spontán játékidő közvetlen összefüggésben áll azzal, mennyire erősen működnek olyan kifinomult kognitív készségeik, mint a hosszú távú tervezés, az önirányítás, a kezdeményezőkészség vagy a feladatok közötti váltás képessége.
Tehát mindazok a készségek, amelyeket a szaknyelv a „végrehajtó funkciók” gyűjtőfogalommal illet, és amelyek fontos tényezői a későbbi tanulmányi és szakmai sikereknek.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.