Plázs hvg.hu 2015. november. 26. 14:50

Ma már nem tudnak szülni a nők?

A szülészeti ellátás magyarországi helyzete messze elmarad az ideálistól és a nemzetközi szakmai ajánlásoktól. Magyarországon a nők közel 80 százaléka sebészeti beavatkozással, vagyis császármetszéssel vagy gátmetszéssel szül, a WHO 20-25 százalékos ajánlásával szemben. Minden igyekezet ellenére a hazai gyakorlat csak lassan változik. – Ezen változtatna a Séta a SzüléSzületéS minőségéért elnevezésű kezdeményezés.

Ahogy arról nem rég, összefoglaló cikkünkben beszámoltunk, hazánkban kórházi körülmények között zajlik a legtöbb szülés, ahol a szülő nő teste felett, rajta kívül mások is igyekeznek rendelkezni. Kényszerített pózok, indokolatlan vagy előre nem jelzett beavatkozások, sietős és siettetős szülésvezetések, azonnal vizsgált babák az édesanyától távol, a szoptatás támogatásának gyakori hiánya.

Gyakran sérül az anyák emberi jogainak tiszteletben tartása, és a saját testük feletti önrendelkezés valós lehetősége. A szülészeti ellátás érdemi változásai elmaradnak mind az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásaitól, mind az európai szakmai irányelvektől, mind a szülő nők igényeitől. A szülést betegségként, a szülő nőt betegként kezelik – áll a Séta a SzüléSzületéS minőségéért kezdeményezés közleményében.

AFP / DPA / Waltraud Grubitzsch

Ezen akar változtatni a Séta a SzüléSzületéS minőségéért kezdeményezés. Elindítói évente közel 150 km-es sétával arra hívják fel a figyelmet, hogy milyen messzire nyúló következményei lehetnek annak, hogy egy szülés milyen élmény az édesanya, a baba és a család számára. Szerintük ugyanis a „szülés/születés minősége” legalább olyan fontos, mint annak közvetlen eredménye.

A hagyományteremtő sétát az ELTE PPK Perinatális Szaktanácsadó szakának oktatói és eddig végzett hallgatói kezdeményezték, akik mind a születés körüli időszakkal (is) foglalkozó szakemberek, például szülésznők, védőnők, gyógypedagógusok, pedagógusok, pszichológusok, dúlák, jógaoktatók, sportrekreátorok, mozgásfejlesztők.

Azért küzdenek, hogy szüléskor a baba-barátság pontjai minél több hazai kórházban, egészségügyi intézményben megvalósuljanak. Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint mindebben a következők például kiemelten fontosak:

Az újszülötteket születésük után azonnal bőrkontaktusba helyezik az édesanyjukkal legalább egy óra időtartamra és bátorítják az anyákat, hogy figyeljék kisbabájuk jelzéseit, mikor áll készen a szopásra. Segítséget nyújtanak, ha szükséges.

Általános gyakorlat az anya és az újszülött együttes elhelyezése a nap 24 órájában.

A lehető legkevesebb beavatkozás által a nő biztonságérzetének és önbizalmának megtartása.

A nő magánszférájának tiszteletben tartása a szülés helyszínén.

A szülő nő empatikus támogatása a szülés alatt.

Tiszteletben tartani az anya döntését arra vonatkozóan, hogy ki legyen jelen a szülésnél.

Szabadon választott testhelyzet, szabad mozgás egészen a gyermek megszületéséig.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?