Plázs Lukács Andrea 2015. március. 25. 20:58

Kóser, nem kóser – a Gozsdu másik oldala

Akinek sok a Király utca, nem kell messzire mennie a nyugalmasabb belvárosi esszenciáért. A Dob utcán érződik leginkább a zsidó múlt, a jelene pedig hol kóser, hol nem, de nagyon szexi. Utcamustra.

Szilvási Lajos ha kilépett a Síp utcai ház kapuján és balra fordult, már bele is ütközött a Dob utcába. Amikor az Albérlet a Síp utcában című regény írója ott lakott – az ötvenes években – nem lehetett sokkal tágasabb ez a környék, mint most. És bár az útfelújítás megtörtént bő egy éve, a lakók folyamatosan panaszkodnak a burkolat minőségére, a toldozás-foltozás-aszfaltozás a Mi Erzsébetvárosunk blogja szerint mindennapos program.

A szépérzéknek, a biciklistáknak, az autósoknak ez bosszantó, azonban ezen a szakaszon sétálva a megviselt, ráncos és gyűrt kép inkább természetes része az utcának, ahogy a házak sebes homlokzatain is lehet vitatkozni: romantikusak, avagy borzalmasan lepukkantak? Ami nem vitás, hogy ezen a környéken gond nélkül lehetne még világháborús filmeket forgatni, csak néhány cégért kellene kitakarni.

Fülöp Máté

Dob Essence

Filmbe illő a Dob, és hiába kezdődik a Károly körútnál és ér el a Rottenbiller utcáig, ha valaki a Dob utca esszenciáját keresi, akkor a Rumbach Sebestyén kereszteződéstől a Klauzál térig eső részen találja meg, előtte nem sokban különbözik a Királytól vagy a Dohánytól, utána pedig más Nagykörútba torkolló, majd Városliget felé nyújtózkodó utcától.

Talán az összesajtolt levegő miatt, ami az utca – elenyésző – szélességéből adódik? Vagy mert a hetven év nem elég, hogy kiszellőzzön a történelem? Ez utóbbi esetben nyomasztó lenne itt sétálni. Nem az.

A különbség a többi szomszédos, párhuzamos és merőleges kis utcáktól nyilvánvaló, még akkor is, ha sokszor egy lapon emlegetik a Wesselényit, a Dobot, az Akácfát, a Kertészt, a Királyt. Azon az egy kilométeres szakaszon viszont valami más. Kóserebb? Ha útikönyvekben tudakozódunk róla, a Dob a zsidó negyed (a jewish corner, a Judenviertel, a quartier juif) kellős közepén helyezkedik el. Az 1944-45-ig fennálló 0,3 négyzetkilométernyi budapesti gettó leghosszabb utcája volt, mely a kijelölt határokat tekintve valóban a Rumbachtól a Klauzálig tartott.

Fülöp Máté

A városban leginkább itt látunk ortodoxokat dolgukra jönni-menni. Pajeszos, szakállas férfiakat fekete felöltőben, fehér ingben, kontyos nőket térd alá érő, vagy földig érő szoknyában, sötét kardigánban. Mert bár a felmérések szerint Budapesten a XIII. kerületi Újlipótvárost lakják a legsűrűbben az izraeliták, aki ezt életmódjával, ruházatával is vállalja, az a hetedik kerületben jár-kel nyilvánosan, nem csak sabbat idején.

Fülöp Máté

A Dob utcában találjuk a legtöbb héber feliratot is, ezért óhatatlanul összehasonlítgatjuk Izraellel. Lehetnénk Tel-Aviv régi városrészének egyik utcájában is, ha nem lennének ilyen magasak és német tervezésűek az épületek. A hangulatban ettől függetlenül van valami az ottani kavalkádból. Az egymást váltogató kóser és nem kóser üzletek például, a nagyon trendi vadonatújtól a nagyon menő ősrégiig.

Felnőtt tartalom

A Budapest Barber Shop az előbbiek, a Fröhlich Cukrászda az utóbbiak közé tartozik. A Gellei ifjak borbélyüzlete 2014-ban nyílt, csak férfiak léphetnek be, időpontot nem lehet foglalni, egy csütörtök estén például a párkányon ülve várják a nőik a hajukat és arcszőrzetüket 3500 forintért igazíttató férfiakat.

Barber Shop
Fülöp Máté

Ide nem, de a szomszédos szexturkálóba ha bátortalanul is, de bemehettünk körülnézni. A kirakatmentes, diszkrét üzletben egy kedves nő ül a pultnál, kitűzője és saját kezűleg fűzött gyöngynyaklánca alapján akár könyvtárosnak is elmenne. 22 éve azért nyitották ezt a boltot, mert volt rá igény. A kettő számmal lejjebb lévő erotika centrumban újonnan megvásárolt szexportékát ide hozzák a spórolós pornórajongók, ha kinézegették magukat, a kispénzű szexéhesek pedig olcsóbban vehetik meg a felnőtt tartalmat.

Az eladó úgy meséli, idősebb férfiak az állandó vevőkör, de érkeznek turisták is – pedig nincs angol felirat –, illetve fiatalabb huszonéves lánykák, akik a turkáló kiírás miatt sokszor azt hiszik, szexi fehérneműket és kiegészítőket is találnak itt. Ez azonban tévedés. A szexirodalom mellett bizton új, becsomagolt szexjátékok viszont kaphatóak az üzletben, mely 1993 óta mindenféle reklám és csinnadratta nélkül él meg itt, épp a már nem működő kóser élelmiszerbolttal szemben.

Fülöp Máté

Kóser, nem kóser

Felváltva találunk lakatra zárt, poros és régóta üzemelő víg portákat a Dob utcában. A Minddiák például ugyancsak évtizedek óta közvetíti ki a gimiseket és egyetemistákat különböző cégekhez, de a lelakatolt műszaki áruház helyére nem pályázik senki.

Érdekes a kontraszt a Gozsdu udvar két bejárata között is: a Király utca felől hömpölyög befelé a tömeg, de a Dob utcából alig mennek be a Gozsduba, és csak nagyon kevesen jönnek ki. Ezen a végen ugyanis nincsenek még bárok, kávézók éttermek, melyek idáig vonzanák az embereket.

Fülöp Máté

Itt nyugodtabb és csendesebb a járókelő is, a Spinozába például egy Freud-előadásért, egy klezmer vacsoráért vagy bagelért tér be, a még híresebb Fröhlich cukrászdába pedig flódniért (480 forint), képviselőfánkért vagy dobostortáért. A 62 évvel ezelőtt Fröhlich György által átvett sütöde a Dob utca cukorfokáért felelős.

Az üvegpult mögött Éva mesél nekünk. A hagyományos édességeken több generáció nőtt fel, a vendégkörben sokan már külföldről jönnek vissza, és akármennyi időt is töltenek idehaza, a cukrászda kötelező állomás. Éva arról is felvilágosít, hogy az utcában lévő zsidó gasztronómia nem minden esetben kóser: a Macesz huszár és a Spinoza például zsidó konyhára jellemző ételeket kínál, de attól még nem felel meg a szigorú alkalmassági követelményeknek.

Spinoza-ház
Fülöp Máté

Ezért is van, hogy azok az üzletek, ahol a vallási rituálénak megfelelően készítik a portékát, ezt fel is tüntetik.

Buli van a sarkon

A Kazinczy utca kereszteződéstől egészen a Klauzál térig egy újabb etap következik a Dobon belül. Itt érezhető leginkább a pesti est lüktetése, borozó (Doblo), hosszmértékegységben kimért röviditalokra specializálódott bár (Méter bár), kerthelyiség (Rácskert), és a pesti művészeket itató kocsma is (Fekete kutya, Kisüzem). Az Akácfa-Dob sarkán található hely 2011 legvégén nyílt, a sirályosok kezdtek itt új életet, miután kipaterolták őket a Király utcából.

Fülöp Máté

A pultos lány azóta itt dolgozik, és ő is megerősíti a gyanúnkat: a Király és a Dob között sokkal nagyobb a távolság, mint amit centiben ki lehetne fejezni az egyik saroktól a másikig. Akinek tehát elege van a nyüzsgésből ott, az itt fogja jól érezni magát. A Kisüzem már nem annyira politikai, mint a Sirály volt, ahol a Védegylet, majd az LMP is szárnyra kapott, inkább a művészvilág és a turisták látogatják, a hely specialitása pedig nem a fröccs, hanem a 95 fajta rum. Próbálják ugyanis ránevelni a minőségi italozásra a közönséget.

Innen kiszédelegve már nincs akkora veszélyben a gyalogos, a Klauzálnál majd’ kétszeresére szélesedik az út és megváltozik a közeg. A térhez tartozó kutyafuttató, foci és kosárpálya, plusz a tágas játszótér kissé sivár, és nem mindig barátságos, első benyomásra alvilági figurák lepik el a nap bármely szakában. Azért vannak itt is izgalmas helyek, nyitnak és zárnak az üzletek. Most épp egy sushibüfé és egy reggeliző-ebédlő is található a Csányi utca környékén. A Stikát a legjobbak közé sorolja néhány étteremlistázó. Dél környékén az 1050 forintos menü miatt tobzódnak itt a környékbeliek, a szeparált kávékiadó pultért pedig a turisták is odavannak.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.