2015. január. 30. 08:56 MTI Utolsó frissítés: 2015. január. 30. 10:08 Plázs

Megdöntötte a távolsági rekordot két léggömbutazó

Még célba sem ért, de már megdöntötte a léggömbbel utazás távolsági rekordját egy amerikai és egy orosz férfi.

Az amerikai Troy Bradley és az orosz Leonyid Tyuhtyajev szombaton emelkedett a magasba egy héliummal – a levegőnél könnyebb gázzal – töltött léggömbbel Japánban, hogy a Csendes-óceánon átkelve a léggömbutazás új távolsági és időtartamrekordját állítsa be. Az új-mexikói irányítóközpont helyi idő szerint csütörtök délutáni bejelentése szerint a Two Eagles nevű héliumléggömb, amellyel a két férfi utazik, már megdöntötte az eddigi, 8383 kilométeres rekordot, és még mintegy 400 kilométert tesz meg az amerikai kontinens nyugati partjáig. 

Az extrémsportoló-páros azonban időközben a szélviszonyok miatt kénytelen volt élesen irányt váltani, és Kanada délnyugati része helyett valahol Mexikóban, vélhetően Baja California államban – a Kaliforniai-félsziget homokos dűnéi közt – ér földet szombaton. Mivel leszállási helyük ismeretlen, több, gyorsan bevethető keresőcsoportot is összeállítottak önkéntesekből a térségben. 

A repüléstörténeti utazást az új-mexikói Anderson-Abruzzo Albuquerque Nemzetközi Léggömbmúzeum irányítóközpontjából figyelik, ahol hatalmas tapsban törtek ki a jelenlévők a rekorddöntés hírére. 

Az expedíciónak több mint 137 órát, 5 percet és 50 másodpercet kell a levegőben töltenie ahhoz, hogy megdöntse a leghosszabb időtartamú léggömbutazás rekordját is. 

A két férfi egy szűk, mindössze 10 Celsius-fok hőmérsékletű, de a legkorszerűbb műszerekkel felszerelt kabinban, körülbelül 4500 méteres magasságban teszi meg az utat.

hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.