2014. február. 03. 21:12 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 03. 21:12 Plázs

Egyre több a rákbeteg gyerek Amerikában

A rosszindulatú daganat a második a vezető halálokok között van az iskoláskorú, serdülő kor előtti gyermekek körében az Egyesült Államokban. Egyre több a fiatal rákos az USA-ban, de körükben kevesebb a haláleset.

A gyermekek és a tizenévesek rákos megbetegedéseinek száma továbbra is emelkedik az Egyesült Államokban, de kevesebb a daganat okozta halálozás - derült ki az Amerikai Rák Társaság (ACS) legújabb jelentéséből.

Gyermekkorban ritka a rák, különösen ha a felnőtteknél előforduló gyakoriságához hasonlítják. Ennek ellenére a rosszindulatú daganat a második a vezető halálokok között van az iskoláskorú, serdülő kor előtti gyermekek körében az Egyesült Államokban.

Az újonnan felismert esetek száma évről évre nő, legutóbb egymillió 0-19 éves korú amerikai gyermek közül mintegy 187-et érintett. Az emelkedés a vér- és a nyirokrendszer egyes daganatainak - köztük az akut limfoid leukémia és a non-Hodgkin limfóma (NHL) - számlájára írható. A kutatók a növekedés pontos okát nem ismerik, ám úgy vélik, a pontosabb diagnózis is növeli az esetek számát.

Jó hír azonban, hogy a gyermekkori rákos halálozások száma több mit 50 százalékkal csökkent 1975 óta, 2010-ben egymillió gyermek és tizenéves közül 24-en vesztették életüket daganat miatt. A kutatók szerint a hatékonyabb gyógymódok részben hozzájárultak a javuláshoz.

Jennifer Cullen rákspecialista epidemiológus, az amerikai Nemzetvédelmi Minisztérium munkatársa elmondta, hogy egyes rákbetegségek esetében sikereket értek el, mások azonban továbbra is gyógyíthatatlanok. A szakembernek a jelentést kísérő kommentárja a CA: A Cancer Journal for Clinicians című szaklapban jelent meg.

A jelentés készítőinek becslései szerint 2014-ben 15 780 új esetet diagnosztizálnak az országban, a fiatalkorúak rákos halálozásainak számát pedig 1960 körülire teszik.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.