2013. november. 22. 11:50 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 22. 11:50 Plázs

Baj van a tajvani tejtermékekkel

A Tajvanon árusított összes tejtermék akár 70 százaléka is tartalmazhat gyógyszerszármazékokat, amelyek a tejet adó állatok szervezetéből kerültek a termékekbe – írja legújabb számában a Business Weekly című kínai magazin.

A lap szerint a szennyezés a legnevesebb és legkedveltebb gyártók termékeit is érintheti. Az újságírók szúrópróbaszerűen választottak ki és vittek vizsgálatra mintákat. Ezekben többféle vegyi származékot, így antibiotikumokat, lágyítószert, fogamzásgátló tabletta és depresszió kezelésére alkalmazott gyógyszerek nyomát találták.

Ezek a szerek a tejet adó tehenek szervezetéből kerültek a termékekbe, és sok esetben ártalmasak lehetnek az emberekre. Hosszú távon allergiát okozhatnak, valamint felhalmozódnak a szervezetben, a gyerekekre és idősekre pedig a felnőtteknél akár tízszer nagyobb veszélyt is jelenthetnek.

A gyártó vállalatok a Business Weeklynek úgy nyilatkoztak, hogy a kérdéses termékeket a helyi minőség-ellenőrzési hivatal bevizsgálta, és árusításra alkalmasnak találta. A laboratóriumban kimutatott szerek a tiltott szerek listáján nem szerepelnek, illetve az illetékes tárca nem szabott azokra mennyiségi határt.

Az újságcikk megjelenése után a Taipei Times című tajvani napilap pénteken azt írta, hogy a helyi élelmiszer- és gyógyszerhivatal felszólította az egészségügyi szervezeteket az ügy kivizsgálására és az esetleges bűnösök felelősségre vonására.

Kínában az elmúlt években szinte mindennapossá váltak a tejtermékekkel kapcsolatos botrányok, amelyek a hazai tejipari vállalatok jelentős meggyengülését eredményezték. Hogy az iparágat segítse, a kínai kormány szeptember végén bejelentette: 30 milliárd jüanos (1000 milliárd forint) állami támogatást nyújt a konszolidációra.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.