„Nem is gondolnánk, mennyiféle vegyületet húzunk le a vécénken nap mint nap” – hangsúlyozza David Wishart, a kanadai Albertai Egyetem biológus- és számítástechnika-professzora, aki húszfős kutatócsoportja élén hét éven át vizsgálta az emberi vizelet kémiai összetételét.
A PLoS ONE tudományos folyóiratban a minap közzétett alapkutatásból kiderül, hogy 3 ezernél is több összetevőt találtak a kísérletben közreműködő egészséges önkéntesek (14 férfi és 8 nő) vizeletmintáiban. Ez több mint harmincszorosa annak, amennyiről eddig az orvosi szakkönyvek tájékoztattak. A rengeteg összetevő között különféle vegyületek, molekulák, ionok és anyagcseretermékek (fehérjeszármazékok, gyógyszervegyület-maradványok, zsírnemű anyagok származékai és környezeti toxinmaradványok) egyaránt voltak.
Egy modern labor jelenleg a vizelet mindössze 40-50 paraméterét figyeli rutinszerűen. Ehhez képest forradalminak mondható a mostani kutatás, igaz, az Albertai Egyetemen a legkorszerűbb vizsgálati módszereket vetették be a minél alaposabb elemzés érdekében. Az összetevőket egyebek mellett gáz- és folyadékkromatográfiás eljárásokkal, illetve a vegyületeket tömeg és töltés alapján azonosító tömegspektroszkópiás módszerrel azonosították.
A témáról további részleteket a HVG e heti számában olvashatnak.