Ki a világ legboldogabb nemzete? Íme, a hivatalos Boldogság Index(ek), ahol két hellyel leelőztük Amerikát.
Minden hétre jut egy rangsorolás, ahol különböző kategóriákban versenyeztetik az országokat. Most a londoni New Economic Foundation adta ki a Világ Boldogság Indexet (HPI). A kutató-elemzők magabiztosan állítják, hogy az elvont fogalom pontosan mérhető. Sőt, még azt is sejtetik, hogy pontosabbak, mint a hasonló ENSZ-felmérés.
Az eredmény meglepő: az első 10 helyen közép-amerikai országok és a karibi térség szerepel. Mi, magyarok legyőztük Amerikát egy tizedponttal, micsoda eredmény. Mielőtt a győzelmi mámor elnyelne bennünket, sajnos látnunk kell, hogy a mezőnyünket meglehetősen hátra sorolták: a 151 ország közül az utolsó harmadban járunk.
- Costa Rica
- Vietnám
- Kolumbia
- Belize
- El Salvador
- Jamaica
- Panama
- Nicaragua
- Venezuela
- Guatemala
Miben mérik a boldogságot?
Hogyan került Costa Rica 64 ponttal az élre? Miért állunk a 113. helyen? Mi történik Amerikában, hogy fejhosszal vezetünk előttük?
A NEF a mindennapos életkörülményeken túl (élethossz, vagyon, vásárlóerő) a fenntarthatóságot is méri, vagyis azt, hogy egy-egy polgár milyen ökológiai lábnyomot hagy. Elsőre úgy tűnik, ez egy fontos faktor, ámde arra nehéz magyarázatot találni, hogy ez a boldogsághoz miként járul hozzá.
Sőt, sok ponton ütközhet is a felmérés alapelvével, legalábbis addig, amíg a nyugati jólétet egy olyan gazdasági-ipari rendszerből nyerik az önző polgárok, amely mérgezi és elemészti a Földet - lásd Egyesült Államok, vagy Egyesült Királyság. A szegény országok alacsony iparosodása kisebb ökológiai lábnyomot hagy mind nemzeti mind egyéni szinten, de kevesebb Snickers, iskolai év, és védőoltás is jut a helyieknek.
Így rangsorol a rivális
- Costa Rica
- Vietnám
- Kolumbia
- Belize
- El Salvador
- Jamaica
- Panama
- Nicaragua
- Venezuela
- Guatemala
Az ENSZ felmérésben már a hagyományosabb faktorokat mérhetik, hiszen itt a tehetősebb nemzetek kerültek az élre. Nem is a homályos „boldogság” fogalommal próbálják meghatározni a rangsort, hanem a „fejlődés” gondolatát használják (angol neve: Human Development Index).
Adam Rogers az ENSZ kommunikációs munkatársa Genfben azt nyilatkozta a CNN-nek, hogy annyiban próbálják a vagyoni helyzetben mért fejlettséget, biztonságot és boldogságot árnyalni, hogy figyelembe veszik a vagyon relatív természetét, leegyszerűsítve az oktatásra, egészségmegőrzésre és társadalmi mobilitásra vonatkozó vásárlóerőt. Boldogabb az, aki nagyobb szabadságot és biztonságot élvez.
A 2011-es ENSZ lista jobban fog tetszeni, mint a NEF rangsora, hiszen itt a 38. helyen szerepelünk, vagyis még az élmezőnyben. Igaz, itt a sztároktól jócskán lemaradtunk.