2012. augusztus. 21. 07:53 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 21. 07:43 Plázs

Ne várjuk meg, míg szomjasak leszünk

A hőség fokozódik, a száraz időben fokozott az izzadáshajlam. A víz és ásványi sók elvesztése rosszzulléthez is vezethet, ennek megelőzése érdekében sokat és rendszeresen igyunk. Ne várjuk meg, míg szomjasak leszünk - javasolja a Meteoklinika orvosmeteorológiai portál.

Kedden számottevő fronthatás nem érvényesül, de egy, a Kárpát-medencétől északra elvonuló gyenge hidegfront némileg kihat az időjárásra. Ez azonban csak átmeneti kisebb felhősödést, illetve időnként megélénkülő szelet okoz, a forróság folytatódik. A szervezetet megterheli a hőség, különösen a szívbetegeknél jelentkezhet rosszullét.

A fokozott izzadással sok folyadékot és ásványi anyagot veszít a szervezet, ennek pótlására ügyeljünk. A folyadékhiány fejfájást, rossz közérzetet okozhat, a vér besűrűsödhet, ami növeli az infarktus veszélyét. A folyadék egy részét fedezhejük az étkezésekből (pl. levesek, zöldségek, gyümölcsök), ám emellett bőségesen kell inni is. Ne várjuk meg, míg a szomjúságérzet kialakul, hanem rendszeresen igyunk ásványvizet, cukormentes gyümölcsleveket, teákat - javasolja a Meteoklinika orvosmeteorológiai portál.

Bár a pollenszórás már gyengült, továbbra is szénanáthás tüneket kínozhatják elsősorban a parlagfűre, ürömfűre, csalánfélékre allergiásokat. A szemviszketést gyakori arc- és szemmosással enyhíthejük.

Az UV sugárzás erős lesz a déli órákban, 11 és 15 között átlagos bőr esetén 20 percben korlátozzuk a tűző napon töltött időt. A napozást korábbra, vagy későbbre időzítsük, hogy a leégés helyett inkább barnulhasson a bőr.

A közlekedési feltétek kedvezőek lesznek, a figyelem azonban különösen hosszabb utakon lankadhat, növelve a baleset kialakulásának kockázatát.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.