Így változik szerdától egyes gyógyszerek támogatása
Változik szerdától a gyógyszerek támogatása: a generikus készítményeknél bővül a legkedvezőbb támogatással elérhető, valamint a közgyógyellátottak részére rendelhető gyógyszerek köre, több gyógyszergyártóra ugyanakkor plusz fizetési kötelezettséget ró az úgynevezett spanyol modell bevezetése.
Az Országgyűlés június 18-án fogadott el egy újabb egészségügyi salátatörvényt, ebben volt több gyógyszer-támogatáspolitikai szabályváltozás. Az egészségügyi államtitkárság akkori közleményében úgy fogalmaztak: az államtitkárság "a folyamatos és biztonságos, térben és időben egységes gyógyszerellátás biztosításában elkötelezett".
Az augusztus elsejével induló "generikus árlicitben" megduplázzák, 10 százalékra bővítik a támogatott gyógyszerek körét meghatározó úgynevezett preferált referencia-ársávot. Ebben az árversenyben a támogatás árát meghatározó legkedvezőbb árú referencia-készítménynek is jelentősebb piaci részesedést kell elérnie az árversenyt megelőző hónapokban. Ezzel bővül a legkedvezőbb támogatással elérhető, valamint a közgyógyellátottak részére rendelhető gyógyszerek köre.
Spanyolországban – hasonlóan Magyarországhoz – számos, a versengő generikus gyógyszerkört érintő szabályozást vezettek be, egyebek mellett a hatóanyag-felírást is, továbbá azon gyógyszerkörre, amelyek már több mint tíz éve versenytárs nélkül vannak a piacon, kötelező, 15 százalékos árcsökkentést írtak elő.
A spanyol modell bevezetéséről először az április végén megjelent Széll Kálmán-terv 2.0-ban írt a kormány. Az elfogadott törvény szerint, az úgynevezett spanyol modell alapján azon gyógyszerek esetében, amelyeket a társadalombiztosításba 2006 előtt fogadtak be, illetve még azonos hatóanyagú és beviteli formájú versenytársuk nincsen, azaz árverseny nem alakulhatott ki, a gyógyszergyártóknak – forgalmuk alapján – az állam által fizetett társadalombiztosítási támogatás 10 százalékát vissza kell téríteniük az egészségügy és a gyógyszerkassza finanszírozására.
A spanyol modell bevezetése ellen korábban az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete emelt szót. Azt kifogásolták, hogy az a hatékony betegellátáshoz nélkülözhetetlen innovatív készítmények után fizetendő extraadó további 50 százalékos emelkedését jelenti.
Az egészségügyi államtitkárság erre reagáló közleményében kiemelte: a Magyarországon bevezetendő spanyol modell az állam, a gyártók és a lakosság közötti költségmegosztásban egy olyan megoldás, amely nem jár a lakossági gyógyszerkiadások emelésével és fenntartja az ellátás színvonalát.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szerint 2012 augusztusától hozzávetőleg csaknem 600 gyógyszert érint a spanyol modell. Ez a szám hónapról hónapra változik majd, mivel a hat évvel korábban befogadott termékek bekerülnek a szabály hatálya alá, illetve onnan ki is kerülhetnek gyógyszerek.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel