Plázs LA 2012. július. 16. 13:44

Tetováltatni akar a gyerek - ön megengedné?

Kínai jelek, sárkány, pillangó. Lehet fokozni? Szeretlek, Mari. Bár elvileg életre szól, mégis múló trendek határozzák meg a tetoválásokat. Mi a ciki, és mi tűnik menőnek, de mégsem az?

Bezerédi strand, Balatonakarattya. Lángos 450 (sajtos-tejfölös), hekk 330 (per tíz deka), Magnum 550 (duplacsokis), tetkó 100. Forintban, rágópapírba csomagolva, nyállal rögzítve. Minta: csúcsos kacskaringók formálta sárkány, a tűz, amit okád piros, kontúrja fekete. A gyerekek odavannak érte, még úgy is, hogy a felső csücske leszakad a hártyáról, ezért hiányosan kerül a bőrre.

Egy újszülöttnek minden vicc új, és tényleg így van: az isiben ugyanazokon a poénokon röhögnek, mint huszonöt évvel ezelőtt (esik a hó, fingik a ló, seggen csúszik az igazgató), és ugyanúgy felvillanyozza őket a rágós tetoválás.

És azt sem gondolják, hogy elavult lenne a sárkányos minta, pedig hohó: a kínai betűkkel, a kelta (magyarosítva szkíta) jelekkel, a jin-jang egyensúlyt és a pillangó lélekreptető szimbólumaival már nem csak a tintás tű zsonglőreit lehet kikergetni a világból, akiknek minden második megrendelőjük komolyabb koncepció nélkül, haveron (anno cellatárson), vagy celeben (régen kártyanaptármodellen) látott mintát kéri bőrére. Az idei foci-Eb előtt mi is rendeztünk tetkó szépségversenyt, láttunk elcsépelt vádlikat és ötletes felsőtesteket.

Fanis Gekas a görög focista, a kínaira esküszik
AP / Petros Giannakouris

A brit Independent napokban megjelent cikkében már tabuként emlegetik a feljebb említett tetkóötleteket, megkérdeztünk egy hazai művészt, aki a magyaros ízlésben jártas. Oravecz Szilárd egyetért, szerinte is dívik még a nonfiguratív, egyszerű szimbólumrendszer a divatból pingáltatóknak, ami már több, mint unalmas. A munkájukra igényes tetoválók ilyenkor próbáljnak az ügyfél lelkére beszélni, az internetes katalógusból választott vágyálom helyett egyedivé alakítani az igényt.

A figurák szerelmesei közül a pillangó, a sárkány és a csillag van már leáldozóban: „többet csináltunk, mint amennyi az égen van” – beszél Oravecz a tetoválós tapasztalatokról , de szerinte olykor mégis teljesen hiába minden ellenvetés.

Stieg Larsson nyomán újra tüzet okád a sárkány
AP

„A skandinávok, főleg a svédek és a finnek mintha visszautaztak volna tíz évet az időben: ragaszkodnak a sárkánymintához”, a balatonparti rágópapír is ezt a trendet lovagolja meg, jóllehet Stieg Larsson sikerén, és bestsellerének sokat látott borítótervén felbuzdulva.

Van azonban új a nap, és a bőr alatt, de csak első látásra néz ki jól. A fehér divat bikiniben - erről már írtunk, de elkezdett terjedni tetoválásban is, ami azonban egy tévhiten alapul. Oravecz felvilágosít: az alapszínnek fontos szerepe lehet a színes tetoválásákon, „például, csúcsfényként”. Önmagában azonban nemigen állja meg a helyét.

„Frissen jól néz ki, aztán egy hét múlva ránő a bőr, ha éri egy kis nap, besárgul, és leginkább egy hegre kezd hasonlítani”. Hamar kivehetlenné válik a fehér tetoválás, ami csak a frissen készült művekről készült fotókon tündököl. 

A fehér tetoválás tündöklés után
Flickr / Creative Commons