Anyáink azt mondták, tilos, mert kövérít. Aztán kiderül, hogy nem, vagy mégis? Most mi van?
Mi mindenre nincs idejük a tudósoknak! Már 1876-ban is olyan kutatásokat végeztek, amiből következtettek arra, hogy kövérít a csíkos ruha. Akkoriban – az op art elterjedése előtt száz évvel – azt bizonyította Hermann von Helmholz, német fizikus, hogy a keresztbe csíkos négyzetek szélesebbnek tűnnek, mint a hosszanti csíkozásúak (A fiziológiai optika kézikönyve című művében). Ezek után a nők generációról generációra adták a stafírunghoz a tanácsot: szét kell szabdalni a matrózmintájú ruháikat, nehogy (optikai) csalódást okozzanak a menyecskék.
Ebből kiderül, hogy a vékony már mindig is áhított állapot volt, és hogy majdnem százötven éve kérdés az, hogy a ruhák mintázata hogyan járul hozzá az ideális test- és énkép eléréséhez. Helmholz szögletes idomokon kikísérletezett elmélete alapján a vertikális csíkozás a nyerő, nem csoda, hogy a pocakos Obelix ruhatárát is kizárólag ebből a mintázatból válogatta Albert Uderzo.
2008-ig tartotta magát az elmélet, mígnem a brit Peter Thompson a yorki egyetem professzora az ellenkezőjét kezdte bizonygatni, és megállapította, hogy kétdimenziós kockák leképezése esetén a hosszant csíkozású négyszögegeket 7,1 százalékkal kell nyújtani, hogy egy horizontálisan csíkozott kocka észlelt méretének megfeleljenek, míg a széltében csíkos idomot 4,5 százalékkal kell szélesíteni, hogy a vertikális csíkozású kocka szélességét felvegye. Hurrá! Mehet tehát a matróz, lélegeztek fel a nők, de Thompson még továbbment: mivel a nők nem két dében leledzenek – kivéve a manga figurákat – a kutató cilindereken is kipróbálta a csíkos térhatást. A 3D percepciója pedig hasonló eredményt hozott, a kutatásban részt vevők karcsúbbnak látták a széltében csíkozott hengereket.
Ám az igazság még csak nem is odaát, és nem is a kettő között van - állapítjhatjuk meg a Daily Mail vonatkozó cikkéből. A nők ugyanis se nem négyszögek, se nem hengerek, ha már: leginkább homokóra alakúak, de típustól függően ez is változhat. J-Lo például alul igen széles homokóra, felül viszont keskeny, a legszerencsésebbek pedig felül vannak megáldva nagyobb domborulattal. Ugyanígy a ruhák szabása és esése sem egzakt. A csíkozást ezek alapján nem is lehet egyenes vonalak mentén értelmezni egy kaptafára. Ez viszont nem jelenti azt, hogy nincs semmiféle optikai hatása a csíkos ruháknak.
Ami viszont általánosságban megállapítható: a széles horizontális csíkozás mindenképp kerülendő, zebraminta esetén pedig az a legelőnyösebb, ha a fehér az alapszín, és rajta a fekete vonalak minél vékonyabbak, a helyes arány karcsúsítás igényével: 90-10 százalék a fehér javára. A hosszanti csíkozás előnyös lehet teltebb nőknek, abban az esetben, ha nem cuppan rá az alakjukra a ruha, ami kifejezetten torzítja a képet. Ha pedig a tévé előtt ülőket szeretnénk megbolondítani: vegyünk bátran sűrű, keskeny csíkozású inget. Akár keresztbe van, akár hosszanti, golyózni fog a kedves nézők szeme. Erre pedig az idei foci-Eb kommentátorai szolgálnak bizonyítékkal félidőben az m1-en.