A Brigham and Women's Kórház (BWH) kutatása szerint a csípős szószok erejét adó összetevő szerepet kaphat a fogyókúrás kezelésekben.
Ali Tavakkoli sebész és munkatársai megvizsgálták, hogy a csili csípősségét biztosító kapszaicin segítségével végrehajtott bolygóideg-műtétek mennyiben segítik a fogyást, mennyivel kevesebb szövődménnyel járhatnak, mint a gyomorszűkítő beavatkozás. Az eredményekről a Digestive Diseases and Sciences májusi kiadása számolt be.
Laboratóriumi tesztek során kiderült, hogy a vagotómia (a gyomor és az agy közötti információáramlást biztosító bolygóideg eltávolítása) jelentősen csökkentette a teljes testzsír-mennyiség mellett a hasi zsírraktárakat is, melyek a hasi szervek közti helyeket töltik ki. "A hasi zsírpárnák eltüntetése kiemelten fontos" – magyarázta Tavakkoli, hozzátéve: ez ugyanis az elhízás jelének fogható fel, illetve olyan ezzel kapcsolatos betegségeket vetít előre, mint amilyen a cukorbaj.
A bolygóidegi deafferentáció során nem veszik ki teljesen, csupán bizonyos rostjait pusztítják el az idegnek a kapszaicin segítségével. A csípős paprika hatóanyaga azokat a rostokat semmisíti meg, melyek a gyomorból az agyba viszik a jeleket, de az ellentétes irányú kommunikációt végző részeket nem bántja. Ez a módszer kevesebb mellékhatással is jár.
A kutatók megjegyezték, hogy további vizsgálatok szükségesek, hogy lássák, a műtétek elvégezhetők-e embereken is, és hogy a kapszaicint lehet-e adagolni közvetlenül az emberi bolygóideg-rostokra. Az eredmények azonban ígéretesek. "A súlycsökkentő műtétekre való növekvő igény miatt egyre inkább szükségessé válnak kevésbé invazív beavatkozások is" – tette hozzá Tavakkoli. "Ez egy fontos és fejlődőképes sebészeti diszciplina, főként, mivel ijesztő méreteket ölt világszerte a diabétesz, melyet minden erőnkkel vissza kell szorítani."