Plázs Marx testvérek 2012. május. 08. 14:20

Nyolc kihagyhatatlan lépés, ami nélkül nincs nyaralásbiztosítás

A jó szerződés megkötéséhez nincs szükség tudományos elemzésre, de az alaposság fontos. Íme, nyolc alapelv az utasbiztosítás megkötéséhez. Legyen balatoni kiruccanás a barátainkkal, családi utazás Máltára, gyerektáborozás, belföld, külföld, két hét vagy hosszú hétvége – mindig érvényesek.

1. Biztosítsunk, biztosítsunk, biztosítsunk

Sosem túl drága. Ha elveszítjük a merülőforralót, vagy beszakad a körmünk, akkor az összeg, amit biztosításra költöttünk, csupán töredékét teszi ki a tényleges kárnak. Vagyis: ha Dr. House magánrepülővel érkezik, hogy személyesen kezelje sérült lábujjunkat, néhány ezer forinton váltottuk meg Kulka János szinkrontestének sokmilliós látogatását.

Ha mégis túl drágának találtuk, akkor ismerjük csak meg a takarékosság istenét, amikor megérkezik az első kórházi számla. Már ha egyáltalán ellátnak és nem egy gyarmatháborúból fennmaradt első világháborús szanitécsátorban kezelnek csonkítással.

hvg.hu

2. Vegyük fel konzervatív brókeröltönyünket

Mint egy igazi tőzsdei üzletkötő, mi is portfólióban gondolkodunk. Biztosításaink vállat vállnak vetve, csapatmunkában garantálják nyugalmunkat. A szereposztás tökéletes, senki nem ismétli a másik munkáját, csak megerősíti. Például, ha már van egy ügyesen megkötött életbiztosításunk, ahol a legkülönfélébb halálesetekre is gondoltunk, akkor az már fedezi a repülőkatasztrófa után bekövetkező igényeket is. Nincs szükség arra, hogy az utasbiztosítás is gondoskodjon erről az esetről. Macskanőknél ez nem érvényes, itt legalább kilenc garanciát kell találnunk.

3. Mindig olvassuk el a kisbetűs részt

A betűméret fordítottan arányos a jelentőséggel. Itt derül ki, hogy az ajánlatban szereplő ígéretekre milyen kivételek érvényesek. Ez különösen fontos betegellátásnál, hiszen még az Európai Unión belül is más-más szabályozások érvényesek országonként. Itt kell önrészt fizetni, ott nem, itt fedezi az Európai Egészség-biztosítási Kártya az igényeinket, ott csak részben.

4. Költséghatékonyság

Nem az a jó biztosítás, amiben a legszélsőségesebb kalandra is gondolunk. Egy ésszerűen megkötött szerződésnél az útiköltség 2-3 százalékát költjük el. Extrém sportolók, kalandorok, luxusutazók esetében ez felszaladhat 8-12 százalékra is, azonban többségünk épelméjű nyaralásokat választ, háborús övezeteken kívül és oda, ahol ismerik a vécépapír használatát. A kellemetlen célállomásokat könnyen kiszűrhetjük, ha megguglizzuk a „szögesdrót” és a „bilharzia” szavakat.

A biztosítás számunkra tehát aránylag olcsó, cserében viszont garantáltan megmarad minden testrészünk, ha támad a cáparaj. Vagy visszakapjuk. Vagy kapunk újat, jobbat, szebbet. Az utóbbi esetben vigyázzunk a szándékosság elkerülésére, mert az biztosítási csalásnak minősül.

5. Tájékozodjunk online, használjuk a kalkulátort

Ne fogadjuk el rögtön az első ajánlatot. A legrosszabb, amit tehetünk, ha a nyitó licitre, amit három mondatban foglalnak össze az utazási irodában, lecsapunk. Miért? Mert senki nem ismeri jobban az igényeinket, mint mi: az utazási irodában nem téma, hogy cukorbetegek vagyunk, vagy hogy néha elfog a leküzdhetetlen vágy, amiről Steve McQueen is mesélt A hét mesterlövészben, és a kaktuszok közé ugrunk pucéran.

Kellő önismeret birtokában rágjuk át magunkat legalább öt-hat ajánlaton. A jó hír az, hogy ez még csak nem is időigényes. Minden nagyobb biztosító létrehozta honlapján a saját kalkulátorát. Néhány kattintással kiválaszthatjuk, hogy mire lesz szükségünk, és már kapjuk is a tételes felsorolást, mitől és hogyan óv meg a szerződés.

6. Utazási szokásunknak megfelelően válogassunk

Ha ritkán utazunk, akkor az alkalmi biztosítás is megteszi, de ha a kalandornaptárunkban több alkalom is szerepel, akkor érdemes éves, összetett változatot venni. Előbbi esetben a nyári szerződésben nyilván felesleges a síbalesetre gondolni, ezzel is alacsonyabb a költségünk. Ha egész évre vásárolunk, akkor pedig – mint minden csomag – fajlagosan olcsóbb minden egyes utazásunkra költött biztosítás. Ezzel a ponttal tehát csak nyerhetünk, mindenképpen jobbat és olcsóbbat veszünk.

7. Csak őszintén

Ha az 5. pontban már gyakoroltuk az önkritikát, és tudjuk, mi mindenre lehet szükségünk, a biztosító is ismerje meg az összes különleges egészségügyi igényünket. Néha nehéz bevallani, hogy vegetáriánusok vagyunk, de képzeljük el a hidegrázós élményt, amikor a romlott steak utáni gyomormosás számláját nem fedezi a biztosító. Ugyanez igaz allergiára, különleges gyógyszerek felíratásakor, epilepsziára, bőrérzékenységre satöbbi.

8. Minden jobb társaságban

Nem csak az éves és az összetett biztosításra kapunk csomagárat, hanem csoportosra, családira is. Így most már akár többen is beugorhatunk a kaktuszok közé.

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.