2012. január. 18. 15:49 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 18. 16:08 Plázs

Ezért érdemes pontosan szedni a vérnyomáscsökkentőket

Átlag egy nappal hosszabbítja meg a magas vérnyomásban szenvedők életét minden egyes hónapnyi pontos gyógyszerszedés - állapították meg egy nagyszabású amerikai követéses tanulmány készítői.

Mióta a magas vérnyomást megfelelő gyógyszerekkel eredményesen tudják kezelni, vizsgálatok egész sora bizonyította, hogy ezáltal jelentősen csökkenthető a szélütés vagy a szívinfarktus kockázata. Egy évtizedekkel korábban végzett tanulmány résztvevőinek ismételt vizsgálata most először azt is igazolta, hogy a hatékonyan csökkentett vérnyomású beteg jóval tovább is él.

A különböző hatásmóddal működő vérnyomáscsökkentők hatékonyságának bizonyítására számos nagyszabású vizsgálatot folytatnak. Ezek közé tartozik az alapvetően vizelethajtó hatású klórtalidon tanulmányozása, amelyet a nyolcvanas évek közepén vizsgáltak a SHEP elnevezésű kutatásban.

A SHEP csaknem ötezer résztvevőjét 1985-1988 között gyűjtötték össze. Valamennyiük szisztolés vérnyomása (a vérnyomásmérés első értéke) volt emelkedett. A betegek megfigyelése öt évig tartott és a gyógyszer abban az időszakban hatékonyan csökkentette a vérnyomást és ezzel együtt az agyi katasztrófa és az infarktus gyakoriságát. Valamennyiüknek javasolták, hogy folytassák a gyógyszer szedését.

Majd két évtizeddel a szakemberek újravizsgálták a SHEP vizsgálati alanyainak állapotát, beleértve azokét is, akik a hatásos tablettától megkülönbözhetetlen álgyógyszert, placebót szedtek.

A halálozási statisztikák egyértelműen bebizonyították, hogy a hatásos vérnyomáscsökkentőt pontosan szedő betegek átlagos életkilátása szív- és érrendszeri halálozás szempontjából jelentősen hosszabb volt, mint a kezeletlen csoport tagjaié; a teljes időszakra vonatkozóan a klórtalidon kezelés mintegy 31 százalékkal javította az életkilátásokat.

John B. Kostis és munkatársainak tanulmányát az Amerikai Orvosszövetség hetilapja, a JAMA közölte.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.