Egy nemrég végzett kutatás segíthet jobban megérteni, miként hat az alkohol az agyműködésre, és hozzájárulhat új, hatékonyabb terápiás módszerek kifejlesztéséhez.
A kutatók pozitron emissziós tomográf (PET) segítségével vizsgálták meg az alkohol agyműködésre gyakorolt hatásait 13 alkoholistán és kontrollcsoportként 12 egészséges emberen. A résztvevők agyában mindkét csoport tagjainak esetében endorfin szabadult fel a nucleus accumbensben (a függőség kialakulásáért felelős agyterület) és az orbitofrontális kéregben (azaz a koncentrációért, az önkontrollélt felelős agyterületen).
Az endorfin egy, az agyban termelődő természetes ópiáthatással bíró fehérje. Minél több endorfin szabadul fel a nucleus accumbensben, annál nagyobb az eufóriaérzet. A vizsgálati adatok szerint az alkoholisták esetében az orbitofrontális kéregben felszabaduló endorfin egyre erősödő részegséggel járt együtt. Ez a jelenség a kontrollcsoportban lévő egészséges önkénteseknél nem fordult elő.
"Ez az első alkalom, hogy emberek esetében sikerült kimutatni az alkoholfogyasztás utáni endorfin-felszabadulást az agy két különböző régiójában" – olvasható az Ernest Gallo Klinika és Kutatóközpont (Kalifornia Egyetem) munkatársainak jelentésében.
"Állatokon végzett kutatások alapján már vagy 30 éve sejtjük a mechanizmus működését, de csak most sikerült megfigyelnünk a jelenséget emberek esetében is" – mondta el Jennifer Mitchell, a Gallo Központ klinikai projekt igazgatója. "Ez az első közvetlen bizonyíték arra, hogy a feltevéseink helyesek voltak."
A kutatók szerint azzal, hogy felismerték, az alkoholfogyasztás hatására pontosan mely régiókban szabadul fel endorfin az agyban, könnyebben lehet majd célzott, a leszokást segítő gyógyszereket kifejleszteni. "Világos, hogy az alkoholfogyasztás megváltoztatja az agyműködést, ezért érzik az alkoholisták kellemesebbnek az ivás hatásait" – tette hozzá Mitchell professzor. "Ez az eufóriaszerű érzés lehet az oka a későbbi mértéktelen alkoholfogyasztásnak."
A kutatás részletes leírása a Science Translational Medicine című szaklap legutóbbi számában olvasható.