EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2024. december. 03. 14:01

Feltételeket szabott a magyar kormány az EU-nak – nem kell mindenáron az Erasmus-pénz

Három héttel a jogszabály elfogadása után elküldte az Európai Bizottságnak azt a törvényt a magyar kormány, amely az alapítványi formában működő egyetemek közérdekű vagyonkezelő alapítványainak működéséről szól. A magyar kormány sem titkolja, ez a szöveg nem minden elemében egyezik meg azzal, mint amit a Bizottság elvárt.

Az uniós a tagállamok két évvel ezelőtt megállapították, hogy számos összeférhetetlenségi probléma merült fel a közérdekű vagyonkezelő alapítványokkal kapcsolatban, ezért úgy döntöttek, hogy elzárják az uniós finanszírozást ezen egyetemek elől. Így jutottunk el odáig, hogy sem az Erasmus+, sem a Horizon Europe programokból nem kaphat EU-s pénzt a 21 érintett egyetem, ugyanakkor formailag a döntés nem a programokból való kizárásról szólt. 

Ujvári Balázs, az Európai Bizottság szóvivője megerősítette, hogy a jogszabály hétfőn este megérkezett Brüsszelbe, innentől kezdve egy hónapja van a testületnek az értékelésre. Születhet olyan döntés, hogy a feltételeknek egyáltalán nem, vagy csak részben felel meg a szabályozás, vagy teljes egészében megoldást nyújt valamennyi kifogásra. A finanszírozás újbóli megnyitásáról a tagállamok döntenek.

A helyzet azonban korántsem egyszerű. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter az Európai Parlament szakbizottságában kedden délelőtt azt mondta, hogy ugyan a parlament elfogadta a törvényt, az azonban mégsem lépett hatályba. Ez csak akkor fog megtörténni, ha a tagállamok döntenek a tiltások feloldásáról. Ezen túlmenően is vannak olyan részei a jogszabálynak, amelyekről tudható, hogy nem egyeznek meg a brüsszeli elvárásokkal. Ilyenként említette Hankó az egyetemi rektorok, professzorok kizárását a kuratóriumokból és a civil szervezetek képviselőinek bevonását. Hankó szerint egyébként

nemzeti hatáskörbe avatkozik be Brüsszel az Erasmus kapcsán.

Az Európai Bizottságnak tehát legkésőbb január 2-án kell előterjesztenie a javaslatát. Várható, hogy ez valamivel korábban meg fog történni. Addig azonban – és elképzelhető, hogy ezzel összevonják – december közepéig értékelniük kell a jogállamisági eljárás keretében történt magyar lépéseket. Ez az az eljárás, amely továbbra is blokkol a kohéziós alapokból 6,3 milliárd eurót és közel 10 milliárd eurót a helyreállítási alapokból. Mindezeknek csak egy kis része az alapítványi formában működő egyetemek ügye, de főszabály szerint az egész csomagot együtt kell kezelni, a “mindent vagy semmit”-elv alapján. Vagyis, a Bizottságnak először arról kell döntenie, hogy leválasztja-e az egyetemek ügyét a többi, nagyságrendileg több pénzt blokkoló kifogásokról, amelyek továbbra is a korrupcióellenes keret hiányosságaival kapcsolatosak. Utóbbiak miatt Magyarország várhatóan egymilliárd eurós uniós forrást veszít év végével.

zöldhasú