2011. november. 30. 10:19 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 30. 10:15 Plázs

Főleg a nőknek ártanak a cukrozott üdítők

Azok a nők, akik rendszeresen és bőségesen isznak sok cukrot tartalmazó üdítőket, szívük és anyagcseréjük szempontjából kockázatosan élnek - hangzott el az Amerikai Szív Szövetség idei kongresszusán.

Az Egyesült Államokban, amikor a II. világháború után nyilvánvalóvá vált, hogy a halálozási statisztika élére a szív-és érrendszeri betegségek kerültek, több nagy vizsgálatot szerveztek az infarktus és az agyi katasztrófa okainak tisztázására. Ezek közé tartozik a MESA tanulmány.

A vizsgálatban 6800, 45-84 éves nőt és férfit kértek meg a részvételre. Hat földrajzi körzetből gyűjtötték össze a jelentkezőket, és úgy, hogy a teljes csoport összetétele megfelelően tükrözze az Egyesült Államok lakosságának összetételét. A vizsgálati alanyok 38 százaléka volt fehér bőrű, 23 százalék hispán eredetű, 28 százalék afroamerikai és 11 százalék ázsiai, döntően kínai származású.

A résztvevőknél a legkorszerűbb, bármikor ismételhető technikával történtek a felmérések, de már a kezdetnél részletes életmódi adatfelvétellel rögzítették a táplálkozási, életviteli jellemzőket. Ennek megfelelően a mostani előadás azon alapult, hogy az alanyok mennyi cukros üdítőt fogyasztottak, és hogyan alakult az egészségi állapotuk.

Az utolsó öt év adatait figyelembe véve azoknak a nőknek, akik naponta legalább kétszer ittak cukros üdítőt, átlagosan három százalékkal lett nagyobb a haskörfogatuk, hat százalékkal pedig a vérzsírszintjük és a vércukorértékük azokhoz képest, akik egy cukros üdítőnél kevesebbet fogyasztottak.

Az amerikai nők 8,4 százaléka ivott nagy mennyiségben cukrozott üdítőt. A statisztikai adatok szerint ezek a kedvezőnek aligha mondható változások a férfiaknál nem jelentek meg. A kutatók ennek alapján arra következtettek, hogy a nők és a férfiak anyagcseréjében jelentős különbség lehet, részben valószínűleg hormonális okokból.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.