2011. november. 28. 14:59 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 28. 14:54 Plázs

Jó hírt kaptak a debreceni kismamák

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) szülészeti és nőgyógyászati klinikáján hétfőn egyágyas szülőszobákat adtak át. A négy teljesen különálló, fürdőszobás szobát a legkorszerűbb szülőágyakkal és barátságos bútorokkal rendezték be.

A kedvezőtlen hazai demográfiai helyzet, a csökkenő születés- és az emelkedő koraszülés-szám ismeretében a DEOEC fontosnak tartja a szülés körülményeinek jobbá tételét - mondta Paragh György, a centrum vezetője.

Ennek érdekében saját forrásból, csaknem 100 millió forint értékű beruházással a neonatológiai tanszék bővítése részeként készültek el a kor igényeinek megfelelő egyágyas szülőszobák, s korszerűsítették a régi szülőszoba műtőjét is - tette hozzá a professzor, megjegyezve: a fejlesztés részeként 200 négyzetméterrel nőtt a klinika alapterülete, és 100 négyzetméternyi terület újult meg.

Tóth Zoltán klinika-igazgató emlékeztetett arra, intézményükben csaknem három évtizede, 1984 óta van lehetőség arra, hogy a kismamát társa, vagy hozzátartozója kísérje be a szülésre, és mindvégig vele is maradjon. Ezúttal a klinikán a négy különálló, fürdőszobás szobát a legkorszerűbb szülőágyakkal és barátságos bútorokkal rendezték be, ami megfelelő intimitást teremt a család számára.

A modern környezet, a kiváló szülészek és a világszínvonalú újszülött-ellátás révén minden feltétel adott, hogy a DEOEC szülészeti és nőgyógyászati klinikájáról a szülők egészséges csecsemővel térjenek haza - tette hozzá Tóth Zoltán, aki szerint évente 2600-2800 csecsemő születik a debreceni klinikán.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.