2011. november. 10. 19:58 Medipress Utolsó frissítés: 2011. november. 10. 20:13 Plázs

Egy kontaktlencse, amely megvédhet a vakságtól

Mikrocsippel ellátott elektronikus kontaktlencse lehet a csodafegyver a glaukóma, avagy zöldhályog ellen, amely igen gyakran vezet vaksághoz.

Nagy-Britanniában nagyjából félmillió embert érint a fenti betegség, bár egyes tanulmányok szerint az esetek fele el sem jut az orvosokig. Az új eszköz – amely a Triggerfish Sensor névre hallgat – hozzásegítheti a szakembereket, hogy minél korábban diagnosztizálhassák a problémát, és ezáltal minél hatékonyabb kezelést nyújthassanak, aminek köszönhetően jóval kevesebb beteg látása kerülne veszélybe.

A szilikonból készült szenzor egy mikroprocesszort tartalmaz, amelyben egy elektronikus áramkör napi huszonnégy órában ellenőrzi a szemnyomás mértékének váltakozását, ugyanis a zöldhályog kialakulásának hátterében leggyakrabban ennek megnövekedése áll.

Bobby Qureshi szemész szakorvos – az első angol sebész, aki kipróbálta az eszközt – beszámolt róla, hogy a szemnyomás a nap során számtalanszor változik, és úgy érheti el a legmagasabb mértéket, hogy a beteg nem is érzékeli, pedig az évek alatt mindez akár látásvesztéshez is vezethet. A zöldhályog hátterében a látóideg és a retina károsodása áll. Legtöbb esetben mindez a magas szemnyomással függ össze, ami olyankor alakul ki, ha a könnycsatornákat blokkolja valami, és így a csarnokvíz nem jut el a szemgolyókig. Ez a folyamat sajnos visszafordíthatatlan szemkárosodásokat okoz, bár megfelelő kezeléssel a romlás megállítható.

Az új eszközben az a legnagyszerűbb, hogy még alvás közben is ellenőrzi a szemnyomást anélkül, hogy viselőjének bármiféle kellemetlenséget okozna. Huszonnégy órányi viselés után a betegből eltávolítják a lencsét, a szakember pedig letölti a rajta található adatokat, melyekből nyomon követhető, miként váltakozott az illető szemnyomásának mértéke a nap során.

Az eszközt Németországban, Franciaországban, Svájcban, Olaszországban, Spanyolországban és Japánban már sikerrel alkalmazzák, és nemrégiben Angliában is sor került az első kezelésre.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.