2011. október. 20. 08:48 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 20. 08:45 Plázs

Összefügg az újinfluenza-vírus és a halvaszületés

Nagyobb volt a kockázata a csecsemők halvaszületésének azoknál a brit kismamáknál, akik megfertőződtek az újinfluenza-vírussal 2009-ben - állapította meg egy tanulmány.

A fertőzött kismamák csecsemőinek halálozási aránya ötször magasabb volt a normálisnál és esetükben a koraszülés kockázata is nagyobb volt. Az Oxfordi Egyetem perinatális - késői magzati, illetve hatnapos korig történő csecsemőhalál - járványtannal foglalkozó részlegének tanulmánya minden olyan brit kismama esetét megvizsgálta, akit 2009 szeptembere és 2010 januárja között szállítottak kórházba újinfluenza-fertőzés miatt. 

A 256 fertőzött kismama csecsemői közül heten a születésük előtt, hárman nem sokkal utána haltak meg - olvasható a BBC brit közszolgálati tartalomszolgáltató internetes oldalán. Ez azt jelenti, hogy a fertőzött kismamák esetében 39 - születés előtti, vagy nem sokkal utáni - csecsemőhalál jut ezer születésre, míg a nem fertőzött anyáknál ugyanez az arány hét az ezerhez. 

A brit Egészségvédelmi Hivatal (HPA) adatai szerint a szigetországban nagyon kevés kismama oltatta be magát az újinfluenza ellen. Az asztmához hasonló problémák miatt a magas kockázati csoportba tartozó várandós nőknek valamivel több mint a fele, míg a komoly egészségügyi problémáktól mentes kismamáknak csak a 36,6 százaléka kapott oltást. 

Az egészségügyi dolgozók egyet értenek abban, hogy az influenzaszezon közeledtével a kismamáknak feltétlenül fel kellene keresniük a háziorvosaikat, hogy megkapják a védőoltást. A brit egészségügyi minisztérium védőoltásért felelős részlegének vezetője, David Salisbury szerint a kismamák beoltása azért fontos, mert náluk nagyobb valószínűséggel léphetnek fel komplikációk az influenza következtében.  

"A vakcina a terhesség bármely szakaszában beadható. Korábbi tanulmányok pedig azt is kimutatták, hogy a beoltott édesanyák átadnak némi 'védelmet' a babáknak, amely a születést követő első pár hónapban is érezteti a hatását".

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.