Pécsett havi 150 szürkehályogműtétre van anyagi fedezet, és 2013 tavaszáig jegyeztek elő eddig műtéteket. Akár két évet is várni kell a szürkehályogműtétre, és ez további látásromláshoz vezethet – mondta a Kossuth Rádiónak Bíró Zsolt, a Pécsi Tudományegyetem Szemészeti Klinikájának intézetvezető professzora.
A családtagok gyakran úgy vezetik be az osztályra a beteget, hogy gyakorlatilag már vak – fogalmazott a professzor. Pécsett havi 150 műtétre van anyagi fedezet, az előjegyzés jelenleg 2013 tavaszáig tart. Éppen ezért már a panaszok kezdetekor érdemes orvoshoz fordulni, ráadásul a műtét a korai stádiumban könnyebben elvégezhető, és a beteg gyorsabban épül fel – tette hozzá.
A szürkehályog miatt főként a hatvan éven túliak szenvednek, évente 60-65 ezer emberen végeznek műtétet. Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgató-helyettese a Napközben című műsorban felhívta a figyelmet a zöld- és a szürkehályog közötti különbségre. Az előbbi esetben a szemnyomással van baj, ez a betegség alattomos, hiszen nem fáj. A látótér beszűkül, csupán centrális látótér marad, a folyamat pedig visszafordíthatatlan – magyarázta. A szürkehályog ugyanakkor a szemlencse elszürkülését jelenti, a betegség jól operálható. A kialakulás esélyét a dohányzás, örökletes tényezők, a nem megfelelő táplálkozás is növelheti, csakúgy, mint a szteroid tartalmú gyulladáscsökkentők alkalmazása - olvasható a rádió honlapján.
A szakember felhívta a figyelmet: az európai demográfiai változások miatt látható, hogy a társadalom öregedésével növekedni fog a szemorvosok leterheltsége. Magyarországon a szakembergárda rendelkezésre áll, a műtétek számát azonban növelni kellene, a finanszírozáson változtatni kell – hangsúlyozta. A szürkehályogműtét nem életmentő beavatkozás, de nemcsak az életminőséget befolyásolja. Egy rosszul látó ember – elég csak az autóvezetésre gondolni – mások életére is veszélyes lehet – mondta Nagy Zoltán Zsolt.