2011. szeptember. 09. 09:58 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 09. 09:56 Plázs

Az asztmásokon segíthet egy ízületi gyulladásra adott gyógyszer

Két, az asztmával összefüggő génmutációt azonosítottak ausztrál kutatók, akik eredményükről a The Lancet című brit orvosi folyóiratban pénteken számoltak be.

A kutatók szerint egy, eddig a sokízületi gyulladás kezelésére alkalmazott gyógyszer segíthet azokon az asztmás pácienseken is, akiket az adott génváltozatok tesznek esendővé a légutak krónikus gyulladásával járó betegséggel szemben. Az Egészségügyi Világszervezet adatai alapján világszerte több mint 235 millió ember szenved asztmában, ez a leggyakoribb krónikus betegség a gyerekek körében. 

Manuel Ferreira kutatásvezető, a brisbane-i Queensland Orvoskutatási Intézet munkatársa csoportjával 58 ezer Ausztráliában, Európában és az Egyesült Államokban élő ember DNS-ét hasonlította össze. "Két régiót találtunk a DNS-ben, amelyek következetesen különbözőek voltak az asztmásoknál és nem asztmásoknál" - idézte fel Ferreira. 

Az egyik azonosított génről ismert, hogy a sokízületi gyulladáshoz (rheumatoid artritisz, RA) is köthető, ezért a kutatók azt feltételezik, hogy a tocilizumab nevű hatóanyag, amelyet az RA kezelésére használnak, az asztma esetében is hatékonyan működhet. 

Ferreira elmondta, hogy az interleukin-6 receptor, amelyet ez a szer megcéloz, alkalmas terápiás célpont lehet az asztma esetében is, ugyanolyan biokémiai útvonalon csökkentheti a gyulladást mindkét állapotnál.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.