2011. július. 01. 21:25 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 01. 21:15 Plázs

Rákmegelőző bőrelváltozásokhoz vezethet az arzénes ivóvíz

Az ivóvízzel bejuttatott közepes mennyiségű arzén növeli a rákmegelőző állapotot jelentő bőrelváltozások kockázatát - állapították meg kutatók.

Az American Journal of Epidemiology című szakfolyóiratban közzétett tanulmányhoz Bangladesben gyűjtöttek adatokat, ahol magas a természetes forrásvizek arzéntartalma. Nem ritka, hogy az arzén koncentrációja meghaladja a literenkénti 100 mikrogrammot a vízben. A magas arzénszintet korábbi tanulmányok kapcsolatba hozták több ráktípussal, így a hólyagrákkal, tüdőrákkal és a bőrrákkal is.

Habibul Ahsan kutatásvezető, a Chicagói Egyetem munkatársa csoportjával több mint 10 ezer ember egészségét követte nyomon Bangladesben körülbelül hat éven át. Összességében 866 felnőttnél találtak rákmegelőző bőrelváltozásokat, a pigmentálódás megváltozását vagy a bőr megvastagodását, melyek az arzén által okozott bőrrák előjelei lehetnek. Azoknál az embereknél, akiknek ivóvize literenként 200 mikrogramm arzént tartalmazott, háromszor nagyobb volt a rákmegelőző állapot kialakulásának kockázata azokhoz képest, akik ivóvízének arzéntartalma 10 mikrogrammnál kevesebb volt. A közepes arzéntartalomnál (50-100 mikrogramm/liter) a kockázatnövekedés mértéke 69 százaléknak bizonyult.

Jelenleg az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az ivóvíz arzéntartalmára a 10 mikrogramm/liter határértéket tekinti egészségesnek. Az Egyesült Államokban és az európai uniós országokban is ennyi a megengedett határérték, bár Magyarországon az uniós csatlakozás előtt 50 mikrogramm/liter volt. A magyar artézi vizekben is természetes szennyeződés az arzén, az ivóvíz arzéntartalma jelenleg hétszáz, többnyire dél-alföldi településen haladja meg az új egészségügyi határértéket, és mintegy 1,5 millió embert érint.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.