A legújabb kutatások szerint a munkanapokon csak napi hat órát pihenő férfiak és nők a hétvégén nem képesek behozni lemaradásukat az alvás területén.
A felmérés szerint a nők jobban alkalmazkodnak az enyhe alváshiány okozta fizikai tünetekhez és hamarabb képesek visszaállni a normál alvásritmushoz, mint a férfiak. "Sokan a hétvégén próbálják behozni a heti alvás-lemaradásukat, ez azonban nem elegendő az enyhe alváshiány okozta kognitív tünetek visszafordításához" - nyilatkozta Alexandros N. Vgontzas, a Penn Állami Egészségügyi Egyetem pszichiátere az American Academy of Sleep Medicine egyik hírlevelében.
A kutatás során 34, átlagban 25 éves egészséges fiatalt vizsgáltak meg a tudósok egy alvási laboratóriumban 13 napon keresztül. Az első napon a résztvevők nyolc órát aludhattak, hogy optimális kognitív teljesítményüket és rakcióidejüket megvizsgálhassák a szakértők, az ezt követő hat napon azonban csak napit hat órát engedélyeztek nekik. Az utolsó három napra napi 10 órás rekreációs alvást rendeltek a kutatók.
Az eredményekből egyértelműen kiderült, hogy egy hét alváshiányos állapot után kétnapnyi extra alvás nem elegendő az optimális kognitív teljesítmény visszanyeréséhez. A férfiak és a nők egyaránt gyengébben szerepeltek a pszichomotoros teszteken, valamint a szubjektív és objektív álmosság vizsgálatokon.
A nők ugyanakkor könnyebben és rövidebb idő alatt nyerték vissza optimális kognitív teljesítményüket. "Nők esetében a mélyalvás védő hatást fejt ki az agyra, így ők jobban képesek elviselni az enyhe alváshiány tüneteit és könnyebben is állnak vissza az extra alvás után."
A kutatás részletes eredményeit a Professzionális Alvási Társaságok Egyesületének éves találkozóján ismertették a kutatók.