Plázs hvg.hu/MTI 2011. június. 10. 11:16

A csírák okozták a hasmenésjárványt

A legfrissebb adatok szerint mégis a korábban egyszer már gyanúsnak ítélt növényi csírák, illetve közelebbről a babcsírák terjesztették el a hasmenéses járványt Németországban - közölték a német hatóságok.

"A babcsíra volt" - jelentette ki Reinhard Burger, a Robert Koch Intézet vezetője, aki szerint akik csírát fogyasztottak, kilencszer gyakrabban kapták el a véres hasmenéssel járó fertőzést. Az intézet feloldotta az uborka, paradicsom, illetve a saláta fogyasztására vonatkozó figyelmeztetést, de a csírákkal kapcsolatos figyelmeztetés továbbra is érvényben marad - jelentette a BBC.

Bár a korábban egyszer már "meggyanúsított" alsó-szászországi gazdaságból származó növényeken végzett tesztek egyike sem volt pozitív, a járványügyi vizsgálat elég bizonyítékkal szolgál a következtetések levonásához - tette hozzá Burger.

Korábban a járványt okozó kólibaktérium eredetére vonatkozó kutatások arra az eredményre jutottak, hogy a kórokozó Spanyolországból származó uborkákkal terjedt el Németországban, de ezt később az egészségügyi hatóságok cáfolták. Később több, szintén nem igazolt gyanú is napivlágot látott a hasmenésjárvány forrását illetően.

A járvány miatt szinte egész Európában kialakult pánik, illetve a zöldségfogyasztásban tapasztalt visszaesés gazdasági és diplomáciai konfliktusokat okozott. A korábban megvádolt spanyolországi uborkatermelők kártérítést követeltek, Oroszország pedig megtiltotta az EU-ból származó zöldségek importját. Az unió ezen a héten egy több mint 210 millió eurós támogatási csomagot állított össze azoknak a mezőgazdasági termelőknek, akiket kár ért a járvány miatt.

A Robert Koch intézet vezetője pénteken arra is felhívta a figyelmet, hogy a járványnak még nincs vége. Ráadásul egy hannoveri lap szerint már az sem kizárt, hogy a baktérium emberről emberre is terjedhet.A legfrissebb információk szerint eddig 29-en haltak bele a rendkívóül agresszív lefolyású betegségbe, és hozzávetőleg háromezren betegedtek meg a korábban ismeretlen baktériumtörzs okozta véres hasmenésben, amely az esetek jelentős részében veszélyes komplikációkat is okozott.

Megvan a felelős?
MTI/EPA
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.