A fejlett országok 15 millió AIDS-beteg kezelését vállalják
A fejlett országok az ENSZ-ben magukra vállalták 15 millió AIDS-es gyógykezelésének szavatolását 2015-ig – közölte egy nevének elhallgatását kérő ENSZ-diplomata.
A ma is naponta 7000 embert megfertőző HIV-vírus felfedezésének 30. évfordulóján az ENSZ háromnapos csúcstalálkozót szervezett a nemzetközi közösségnek a szerzett immunhiányos betegség elleni küzdelemben való, jövőbeli kötelezettségeiről. A találkozón mintegy harminc, főként afrikai államfő, kormányfő és alelnök vesz részt. A diplomata további részleteket nem közölt, de a hírt megerősítette az Act Up Paris és az Aides nem kormányszintű szervezet is.
„Ennek az új kötelezettségvállalásnak azonnali intézkedésekben kell megvalósulnia, és nemzetközi szinten véget kell vetni AIDS elleni küzdelemre szánt összegek befagyasztásának” – hangsúlyozta a párizsi székhelyű Act Up Paris az ENSZ-csúcstalálkozó második napján, csütörtökön kiadott közleményében. Pauline Londeix, a szervezet szóvivője hozzátette: nem született megállapodás az egyes országok által vállalt finanszírozásról, nincsen konkrét akcióterv.
Emmanuel Trénado, az Aides igazgatóhelyettese történelminek nevezte a kötelezettségvállalást, amely révén behozható az ellenőrizhetetlenül terjedő világjárvány megállításában meglévő késlekedés. Antonio de Aguiar Patriota brazil külügyminiszter újságírók előtt „igen jó dokumentumnak” nevezte a tanácskozáson kidolgozott és a csúcstalálkozó végén elfogadásra kerülő zárónyilatkozatot.
A csúcstalálkozóval párhuzamosan folyó tárgyalásokon a fejlődő országok kifogásolták, hogy a fejlett országokban nincs meg a kinyilvánított szándék, hogy szavatolják valamennyi AIDS-beteg kezelését. 2010 végén mintegy 6,6 millió embert kezeltek AIDS-szel a kis, illetve közepes jövedelmű országokban, azaz huszonkétszer többet, mint 2001-ben. A 2010-re kitűzött célt azonban – hogy mindenki kezelést kaphasson – nem sikerült elérni.