Mégsem jó a megfázásra a sok folyadék?
Ausztrál kutatók szerint nincs bizonyíték arra az ősi népi bölcsességre, miszerint megfázás esetén sok folyadékkal érdemes kúrálnunk magunkat. Negyven év orvosi szakirodalmát dolgozták fel, és sehol sem találtak kapcsolatot.
Állandó egészségügyi rovatában a New York Times széles körben bevett állítások valóságtartalmát vizsgálja. Ezúttal az ausztráliai University of Queensland orvoscsoportjának 2004-ben publikált kutatási anyaga került a szerkesztők elé: a kutatók állítása szerint semmilyen tudományos eredmény nem támasztja alá azt a népi bölcsességet, hogy megfázás esetén az egyik alapvető gyógymód a minél nagyobb folyadékbevitel.
Az ausztrálok a témával foglalkozó szakirodalmat, anyagokat negyven évre visszamenően vizsgálták át, emellett a terület számos szakértőjével konzultáltak, ezzel együtt a nemzetközi orvosi szakma képviselői között egyetlenegy olyan kutatási eredményt sem találtak, ami igazolta, vagy akár csak vizsgálta volna az összefüggést.
A kutatócsoport nem vitatta, hogy lázas állapot esetén valóban szükséges lehet a folyadékpótlás, azonban arra felhívták a figyelmet, hogy a megkérdőjelezhetetlennek vélt gyakorlatnak nincs semmiféle dokumentált tudományos magyarázata.