2010. december. 16. 21:14 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 16. 21:15 Plázs

Autizmusra utaló jelek

Minden századik ember érintett, ami azt jelenti, hogy ma Magyarországon körülbelül százezer autizmussal élő honfitársunk van. A szám mellbevágó, különösen, ha még azt is hozzátesszük, hogy a szakemberek szerint létszámában a leggyorsabban növekvő fogyatékossági csoportról van szó.

Az autizmus nem betegség, állapot. Gyógyítására nincs mód, ám fejlesztéssel sokat segíthetünk, különösen, ha az a lehető legkorábban elkezdődik. Ma már elérhetők azok a diagnosztikai eszközök, amelyekkel nagy biztonsággal megállapítható, autista-e a vizsgált személy. A néhány évtizede még csak furcsának, magának valónak aposztrofált emberekről napjainkban jóval könnyebben kiderülne, nem csak beilleszkedési gondjaik vannak, hanem az autizmus enyhébb formájában szenvednek.

A gyerek viselkedése az, ami gyanút kelthet. Ilyen az, amikor kisgyermekként nem reagál anyja, vagy apja jelenlétére, nem figyel oda, ha szólnak hozzá. Jellegzetes lehet az is, ha nem szeret ölben ülni, vagy éppen ellenkezőleg: azt igényli, hogy édesanyja erősen szorítsa magához. A cikk folytatását elolvashatja a HVG Online egészségportálján.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.