2010. október. 27. 08:46 Népszabadság Online Utolsó frissítés: 2010. október. 27. 08:44 Plázs

Megszűnik az alkoholizmus "csúcsterápiája"

Az állami intézményekben csak a hagyományos kezelésekkel láthatják el a betegeket az év végétől, mivel megszűnik az alkoholfogyasztást lényegében megakadályozó gyógyszer gyártása - írja a Népszabadság.

Az év végével megszűnik az Esperal nevű, bőr alá beültethető, az alkoholfogyasztást lényegében megakadályozó gyógyszer gyártása, ezért novemberben az utolsó ilyen célú sebészeti beavatkozásokat végzik el a budapesti Nyírő Gyula kórházban – mondta a Népszabadságnak Funk Sándor professzor, az intézmény addiktológiai osztályának vezetője. A továbbiakban a kezelésre jelentkező betegek számára pszichológiai alapú kezelés és – megfelelően ellenőrzött körülmények között – az Antaethyl tabletták szájon való, rendszeres szedése marad, már ha a páciens valóban komolyan gondolja, hogy állapotából kiutat keres, és ennek érdekében aláveti magát az orvosi utasításoknak.

Az eddig csúcsterápiának számító – államilag támogatott – gyógyszerbeültetés megszűnése igazából szűk réteget érint, mivel az orvosok általában egy hosszabb kezelés után, a beteg valódi "gyógyulni akarása" láttán járultak hozzá a beavatkozás elvégzéséhez, mert a statisztikák meglehetősen lehangolók, és az eljárás nem olcsó. A magánklinikákon várhatóan ezután is elérhető szolgáltatás ára 40 és 150 ezer forint között változik, attól függően, hogy milyen kiegészítő vizsgálatsor és kezelés csatlakozik hozzá - írja a lap.

A hivatalos statisztikák szerint Magyarországon a folyamatosan alkoholt, drogot, gyógyszert vagy más kábító anyagot kényszeresen fogyasztók száma meghaladja az egymilliót, és ennek nagyjából a fele idültnek számító szenvedélybeteg.  Egy nemrégiben végzett szociológiai felmérés szerint ma Magyarországon mintegy háromszáz-háromszázötvenezer családot érint közvetlenül az alkoholizmus, mint megélhetésüket közvetlenül fenyegető tényező, az egyéb, korábban említett szenvedélybetegségekre is kiterjesztve ez a szám biztosan meghaladja a félmilliót.

A kormányprogram egészségügyi fejezete sem a már kialakult szenvedélybetegségek kezelésére vonatkozó tervekről, sem a megelőzésre vonatkozó új programokról nem tesz említést, a közeljövőre vonatkozó adózási tervek szerint azonban már az idén jelentősen – akár 20 százalékkal is – nőhet az élvezeti termékek, mint például a cigaretta és az alkohol adója.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?