Plázs travelline.hu 2010. október. 22. 10:23

Már a járványok ellen is véd a meztelenítő testszkenner?

Ami korábban a tapogatás volt, most az a teljes lemeztelenítés - az utasokat egy teljes test átvilágítást végző...

Ami korábban a tapogatás volt, most az a teljes lemeztelenítés - az utasokat egy teljes test átvilágítást végző szkennerrel vizsgálják meg a repülőtereken, így viszonylag gyorsan kiderül, ha veszélyes tárgy van a ruhájuk alatt, vagy a testükre ragasztva. A Transportation Security Administration közlekedésbiztonsági hatóság által bevezetett találmány már évek óta hatalmas vitákat kavar világszerte, szinte folyamatosan hallunk valamit mindkét tábor részéről, ami saját álláspontjukat erősíti (ezekről a történetekről és szakvéleményekről a kapcsolódó cikkek között olvashatnak). Most éppen a testszkenner támogatói játszottak ki egy újabb lapot, kiderült ugyanis, hogy a gép képes a lázat is megbízhatóan érzékelni, ezért egy rutinvizsgálat során egyetlen pillanat alatt az is kiderül, ha éppen egy beteg ember akar felszállni a repülőgépre.

null

Az amerikai járványügyi központ (CDCP) munkatársai a testszkenner szinte teljes biztonsággal kiszúrja a beteg embereket (ami nem csoda, hiszen eddig maximum csak annyit tehettek a reptereken, hogy megkérdezték az utast arról, hogy lázasnak érzi-e magát), és ez a képesség járványok esetén valódi segítséget jelenthet. Az Emerging Infectious Diseases című szaklapban publikálva a CDCP megállapította, hogy a kereskedelmi forgalomban is kapható (és több reptéren használt) testszkenner az esetek 90 százalékában kimutatta a lázat, tehát hatékonyan használható nagyobb járványok esetén. Egyébként a hőérzékelő szkennereket már gyakorlatban is tesztelték  2003-ban a SARS-járvány idején, és a tavalyi újinfluenza-járvány során is hasznosnak bizonyult ez a megelőző intézkedés.

AP

A CDCP véleménye szerint tehát érdemes használni a szkennereket, de a jogvédő szervezetek, a néhány botrányos történet (amelyek szerint a reptéri dolgozók igenis visszaélnek a lemeztelenített utasok képeivel, ráadásul képszerkesztők segítségével tényleges meztelen fotó készíthető mindenkiről) egyelőre csak komoly bizonytalanságot okoznak világszerte. Egyelőre sok ország arra vár, hogy az Európai Unió közös döntést hozzon, így hazánkban a Budapest Airport is a kivárást választotta. Közleményében leszögezte, hogy a szkennerek (amelyek az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Németország és Hollandia repülőterein is működnek) hihetetlenül drága berendezések és sok adatkezelési, valamint személyiségjogi problémát is felvetnek, jelenleg az Európai Unióban is komoly vita folyik erről. A Budapest Airport megítélése szerint Ferihegyen a jelenlegi biztonsági berendezések elegendőek, és megfelelnek a mostani előírásoknak - olvasható a cég októberben kiadott közleményében.

Legutóbb egyébként Hamburgban szereltek fel teljes test átvilágítást végző gépeket október elején, amelyek mostantól hat hónapos próbaidőben üzemelnek. A jelentések szerint az eredmény máris érezhető: még a legforgalmasabb időben, reggel 6-8 óra között is jóval megrövidült a várakozási idő a biztonsági vizsgálatokat tekintve. Ugyanakkor azt is jelezték a biztonsági emberek, hogy nagy a szkennerek hibaszázaléka: nagyobb mennyiségű testzsír, gyűrött vagy vastag ruha, esetleg veszélytelen tárgyak esetén is riadót fúj a szerkezet, és az utasok egy része nagyon bizalmatlan a szkenneres vizsgálattal szemben (a fenti videón éppen egy szkennereket ellenző aktivista csoport akciója látható).

Egységes álláspont tehát továbbra sincs, maradnak a világot fenyegető terroristák, a meztelen utasok fotóira nyálat csorgató biztonságiak, valamint a szkennerek sugárzása miatt bőrrákot kapott utasok rémképei, melyek ádáz küzdelmet folytatnak egymással a közvélemény zavart fejében.