2010. szeptember. 24. 13:54 MTI Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 24. 13:47 Plázs

A városi élet miatt alakulhatott ki a lepra iránti immunitás

Egy új brit kutatás tanúsága szerint a tbc- és leprafertőzés valószínűségét csökkentő génvariáció sokkal gyakoribb az olyan népesség körében, amely hosszú ideje urbánus településeken él.

Az ókori városok a rossz higiénés viszonyok és a magas népességsűrűség miatt ideális "terepet" biztosítottak a kórokozók terjedésének, a járványoknak. A természetes kiválasztódásnak köszönhetően az olyan népesség körében, amely régóta városias településeken élt, az emberek szervezete ellenállóvá válhatott bizonyos betegségekkel szemben. Mindazonáltal erre az immunitásra kínkeservesen lehetett szert tenni, különösen a prehistorikus időkben - olvasható a ScienceDaily tudományos hírportálon.

A University College London (UCL) és a Royal Holloway (Londoni Egyetem) kutatói, akik tanulmányukat az Evolution című szakfolyóiratban publikálták, 17 különböző népességtől gyűjtöttek DNS-mintát Európában, Ázsiában és Afrikában, hogy ellenőrizzék elméletüket. A tudósok elemezték a régészeti leleteket és a történeti forrásokat, hogy azonosítsák e régiók legkorábbi településeit. A továbbiakban összevetették az immunitást biztosító génvariáció előfordulási gyakoriságát a települések történetével, és arra a következtetésre jutottak, hogy a kórokozókkal lezajlott korábbi "találkozások" játszottak közre a betegségekkel szembeni ellenálló képesség kifejlődéséhez. A génvariáció idővel elterjedt az adott népesség körében, az utódok megörökölték felmenőiktől.

"A vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy e génvariánssal majdnem mindenki rendelkezik a Közel-Kelettől Indiáig terjedő térségben, valamint Európa bizonyos részein, ahol az első városokat évezredekkel ezelőtt alapították" - hangsúlyozta Mark Thomas, a UCL genetika-rofesszora, hozzátéve, hogy a népesség sűrűsége sok szempontból fontos szerepet játszott az emberi faj alakításában.

Ian Barnes, a Royal Holloway evolúciós biológusa azt emelte ki, hogy a kutatás érzékletesen ábrázolja, miként működik a természetes kiválasztódás. "A kutatás evolúciónk legújabb aspektusát szemlélteti, amikor a városok váltak a kiválasztódás eszközévé. A vizsgálat megmagyarázhatja a betegségekkel szembeni ellenállásban mutatkozó különbségeket, amelyek különböző térségek lakossága között tapasztalunk" - magyarázta.