Plázs travelline.hu 2010. július. 27. 17:00

A világ legnagyobb felbontású körpanorámás fotója készült Budapestről

"A három és fél órát igénybe vevő fotózás csak negyedik alkalommal sikerült, az időjárás korábban mindig közbeszólt.

"A három és fél órát igénybe vevő fotózás csak negyedik alkalommal sikerült, az időjárás korábban mindig közbeszólt. Egy hűvös, tiszta reggelre vártunk, ideális látási viszonyokkal" - idézte fel Mihályfi Zsolt projektvezető. A panorámafotó elkészülte után az informatikusokból és fotósokból álló hatfős csapatra két hónapos utómunka várt, "sok munkával és sok várakozással"; utóbbira azért volt szükség, mert még a szuperszámítógépnek is órákba telt a  kép betöltése és elmentése, annak ellenére, hogy a könnyebb kezelhetőség kedvéért a munka idejére három részre vágták azt. A három kép végső egyesítése a számítógépnek 55 órájába telt.

70gigapixel.cloudapp.net

A végleges kép elkészültét követte a nyomtatás nem kisebb kihívást jelentő feladata. Az Epson speciális, nagy teljesítményű nyomtatóján végül bő 2 óra alatt született meg a 15 méteres óriásplakát - hangzott el. Az itt látható méretes fotó Guinness-hitelesítése hamarosan megkezdődik. A csapat elárulta azt is, hogy még idén szeretnének egy hasonló körpanorámás fényképet készíteni Európa kulturális fővárosáról, Pécsről.
   
Oszetzky Petra, a XII. kerületi önkormányzat sajtóreferense elmondta: az Erzsébet-kilátó átadásának százéves évfordulója alkalmából szeptember 10. és 12. között háromnapos rendezvénnyel készülnek a helyszínen, ahol érintőképernyős formában a rekordméretű panorámafotó is látható lesz. Mint mondta, játékot is szerveznek a jubileumra: a hatalmas fotón az egyik háztetőn elrejtettek egy "100 éves az Erzsébet-kilátó" feliratot, s aki ezt megtalálja, nyereményekben részesül. Természetesen különféle segítségeket nyújtanak a háztető megtalálásához, hiszen ez amúgy kilátástalan feladat lenne - tette hozzá.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.