Plázs travelline.hu 2009. december. 14. 08:57

A világ leghátborzongatóbb elhagyott helyei

Talán nem is gondolnánk, de egy egész sereg ember rajong szinte megszállottan az elhagyott helyekért – a...

 

Hajótemető Staten Island mellett
www.travelandleisure.com/Chris Barreto

Talán nem is gondolnánk, de egy egész sereg ember rajong szinte megszállottan az elhagyott helyekért – a legnépesebb csoport több, mint húszezer tagot számlál, szenvedélyük tárgyát pedig az elhagyott helyek fotóival feltöltött számos website-on ismertetik meg az érdeklődőkkel. Míg egyesek szerint az elhagyott helyett bizarrak, mások a szépséget látják meg bennük, hiszen – ahogy mondja egyikük – az ilyen épületeknek lelkük és történetük van, melyet meg is hallhatunk, ha csendben figyelünk.

Az indiai Banghar egyetlen éjszaka alatt néptelenedett el, amikor is egy guru 1783-ban az összes lakost megátkozta, hogy azok ne szülessenek újjá haláluk után. A város romjai, köztük két hindu templom, csak nappal látogathatók.

A new yorki Staten Island vontatóhajó-temetőjébe látogatót a huszas évek elejéről itt maradt posztindusztriális tájkép fogadja: rozsdás vontató- és elhagyatott mentőhajók, elfeledett bárkák és öreg kompok emlékeztetnek a new yorki kikötő nyüzsgő aranykorára.

Lier félelmetes kórháza
www.travelandleisure.com/Anders V. Tøftemo

Nincs félelmetesebb, mint egy elhagyatott pszichiátriai intézet – a norvég Lier városában ez várja az utazót. Nyolc a mai napig használatban van, négy épület üres termei azonban az egykori elektrosokk-kezelések és homloklebeny-metszések emlékétől terhes.

A mexikói San Juan Parangaricutiro városát 1943-ban egy vulkánkitörés szénfekete láva réteg alá temette – mindösszesen a templom tornya – a sértetlenül maradt oltárral – emelkedik ki a lávarétegből. Ez a látvány magával ragadó, ugyanakkor valóban félelmetes, mintha csak egy sötét katasztrófafilm végső képsorait látnánk testközleből.

1910 és 1928 között két tucat falut árasztottak el vízzel, hogy hat új víztározót hozzanak létre New York városának. Egyszerre ijesztő és megkapó látvány: az Aschokan víztározóban az őszi alacsony vízállás idején templomok, silók, pajták és iskolák láthatók. 

Üresen tátongó vagonok Kaliforniában
www.travelandleisure.com/Nick Fisher

Az UNESCO Világörökségének részét képezi az írországi Skelling Michael sziget, mely 1100-ig 600 éven keresztül keresztény szerzeteseknek adott otthont. 

A kaliforniai Fort Bragg rozsdás vagonja 1885-ben kezdte pályafutását, ma a vasút alapítójának, C. R. Johnson szelleme keresi fel időről időre.  

A japán Hobara Takakanonuma Greenland vidámparkja 1999-ben zárta be végleg kapuit – rozsdás körhintáit, nyikorgó óriáskerekét és porlepte játékait ma már az Aizu erdő követeli magának. 

A németországi Fekete-erdőben található Hundseck Hotel egykor a síelők paradicsoma volt, majd bányásztáborként, végül ifjúsági szállodaként működött 2001-es bezárásáig. 

A csökkenő  floridai népesség áldozatául esett Lehigh Acres egykori kertvárosa mára az aligátorok és kígyók tanyája, ezt is érdekes látnivaló lehet a hátborzongató helyeket kedvelő turistáknak.

Molnár Kata Orsolya

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.