Plázs travelline.hu 2010. június. 30. 09:14

Mit együnk utazás közben?

Ahogy megérkezik a nyár, megindul a népvándorlás, elsősorban a természetes vizek irányába.

Ahogy megérkezik a nyár, megindul a népvándorlás, elsősorban a természetes vizek irányába. Bármilyen közlekedési eszközt is választunk, az út mindenképpen hosszú órákig fog tartani, hacsak nem lakunk a Balaton, a Tisza-tó vagy az Adria szomszédságában.

A népesség egy része nem pocsékolja előkészületekre az idejét és energiáját, egyszerűen csak nekivágnak, aztán majd esznek, amit találnak. Csodásan spontánul hangzik, viszont egyáltalán nem biztos, hogy valóban praktikus.

Belföldön a különböző vendéglátó ipari egységek és benzinkutak kínálata számos kívánnivalót hagy maga után, olcsónak pedig a legritkább esetben nevezhető a forgalmasabb utak melletti kínálat.

Már akkor is jobban járunk, ha indulás előtt vagy után beugrunk egy nagyobb áruházba bevásárolni, némi időveszteség, de érdemes, ezeken a helyeken ráadásul még bankkártyával is fizethetünk, nem kell a készpénz állomány miatt aggódni.

Ha külföldre indulunk, még hosszabb útra kell számítanunk és bizonyos országokban még szűkebb kínálatra. A horvát tengerpartra vezető autópályák mentén például még benzinkútból is meglehetősen kevés van, nem hogy elfogadható étteremből.

A legjobbat akkor tesszük, ha előre elkészítjük az útra az összes útitárs kedvenc szendvicsét és legfeljebb hideg innivalót veszünk út közben, amit benzinkútnál is találunk, így még tranzit országban is biztosan fizethetünk bankkártyával.

Ha nem csak felnőttekkel utazunk vagy a résztvevők közül valakinek speciális diétára van szüksége, akkor pedig végképp muszáj lesz előkészületeket tennünk indulás előtt.

A gyerekeket kortól függetlenül remekül le lehet foglalni bármilyen úton a különböző rágcsálnivalókkal. Azonban, ha jót akarunk magunknak, alaposan megválogatjuk, mit adunk a gyerek kezébe.

A magas cukortartalmú ételek és italok a melegben ragadnak, ami csak további problémákat szül. Ennél is veszélyesebb, hogy a cukortól a gyerekek nem hogy lenyugodnának, de inkább felpörögnek és irányíthatatlanná válnak.

Az előre megmosott, felvágott, lehetőleg nem túl leves gyümölcsök és zöldségek nagyon jó szolgálatot tehetnek. A sárgarépa talán a legjobb megoldás, de az alma vagy a keményebb nektarin is beválhat, ha a felhasználó nyávogna a barnulás miatt, citromlével locsoljuk meg csomagolás előtt. Mármint a gyümölcsöt, ne a gyereket.

További kellemes rágcsálnivalók lehetnek a különböző ropik, a köles golyó és a buláta. A chips nem javasolt, túlságosan magas zsír és sótartalma miatt, kivéve a kukoricából készült változat.

Saját ételekkel a repülőútra is érdemes készülni, ha gyerekkel utazunk. Ferihegy nem kifejezetten az ingergazdagságáról híres, ahogy a kisebb üdülőhelyek repülőterei sem, ezért a beszállás előtti időszakra érdemes előre felkészülni, ha csak nem akarunk irreálisan magas összegeket kifizetni rossz minőségű ételekért.

Till Bartels

A felszállás előtti várakozás a gépben és maga a felszállás is erősen megviseli a gyerekeket, különösen az egészen kicsiket, ezért magunknak és utastársainknak is jót teszünk, ha tartalékolunk némi enni- és innivalót erre az időszakra.

A cukor, illetve színezék és aromaanyag tartalom miatt utazás közben nem (egyébként sem) praktikus gyerekeknek sem kólát, sem bolti jeges teát adni, ahogy a színes buborékos italok nagy része is kiesik.

A legjobb megoldás a víz, mivel ha még ha kiöntik, akkor sincs gond. Üveges vizet pedig a legelmaradottabb helyen is nyugodt lélekkel vásárolhatunk, és jó eséllyel fizethetünk bankkártyával is, ha még nem váltottunk költőpénzt.

-KM-

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?