Nem élénkíti agyunkat a reggeli kávé
Egy új tanulmány szerint tévhit, hogy serkentőleg hat az agyra és élénkebbé tesz egy csésze kávé – számolt be a brit Telegraph.
A tudósok szerint a koffein okozta úgynevezett „túlpörgés” a kávét rendszeresen fogyasztók esetében az élénkítő szer iránti hiányérzetre – mely az éjszaka folyamán erősödik fel – adott reakciója a szervezetnek. A szakemberek ugyanis azt tapasztalták, hogy a kávékedvelők korántsem élénkebbek azoknál, akik egyáltalán nem isznak feketét reggelente.
A 379 fős kutatásukban azt tapasztalták, hogy a rendszeres kávéfogyasztóknak egy jó adag koffeinre volt szükségük ahhoz, hogy a kávét nem fogyasztók éberségi szintjére tornásszák fel magukat. A tanulmányt vezető Peter Rogers, a Bristoli Egyetem pszichológiai tanszékének vezetője elmondta: „munkánk azt mutatja, hogy bizony semmi előnye sincs annak, ha koffeint iszunk. Bár úgy érezzük, hogy felébredünk tőle, ez csupán a 'normális' szint, semmivel sem több annál.”
A kísérlet előtt a résztvevők 16 órával már nem fogyasztottak kávét, majd az egyik csoport koffeint (100 illetve 150 milligramm adagokban, ez 2 illetve 3 csésze kávénak felel meg), míg a másik placebót kapott. Ezt követően egy feladatsort kellett elvégezniük, mely a figyelem, memória és ébrenléti szintjüket mérte. A Neuropsychopharmacology nevű szaklapban publikált kutatás mindössze „kis különbséget” talált a csoportok eredményei között. A kutatás vezetője ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a koffeinnek vannak előnyei is, mint például az idősebbeknél megelőzi a kognitív funkciók romlását, de úgy véli, összeségében jobban járunk, ha a koffeinmentes italok mellett döntünk.
Egy másik dolog, amire érdemes odafigyelni, hogy a koffein fokozhatja a szorongást. Ám a kutatók úgy találták, hogy a szorongással küzdő emberek korántsem isznak kevesebb kávét – noha ez lenne számukra a kívánatos –, mint azok, akik nem hajlamosak a szorongásra. Sőt, valamivel többet is fogyasztanak. Rogers szerint a koffein okozta „zsongás” nem feltétlenül kellemetlen számukra: „úgy tűnt, különösebben nem zavarja őket, sőt, szeretik ezt az érzést”. És az is igazolódott, hogy azon résztvevők esetében, akik rendszeresen fogyasztanak koffeint, kialakul egyfajta tolerancia a koffein nyugtalanító hatásával szemben. A koffeinfüggők minimális különbséget éreztek a placebo és a koffein fogyasztás során, míg a kávét mérsékelten fogyasztók jóval erősebb nyugtalanságról számoltak be a koffeindózis után.
A kutatást a Biotechnology and Biological Sciences Research Council támogatta.