2010. február. 16. 18:22 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 16. 18:26 Plázs

Húszból egy tüdőrákot a munkahely okoz

A férfiak tüdőrákjának öt százaléka munkájukkal függ össze, a betegség vezető oka azonban a dohányzás - állapították meg olasz kutatók.

A Dario Consonni által vezetett milánói kutatócsapat tanulmánya az American Journal of Epidemiology című szaklapban jelent meg. Vizsgálatukban 2100 tüdőrákkal diagnosztizált és 2120 egészséges ember adatait elemezték.

A férfiak 12 százaléka dolgozott olyan munkakörben, amelyről ismert, hogy az átlagosnál nagyobb a rákkockázata: például a bányászatban, fémmegmunkálásban vagy az építőipar egyes területein. Az ilyen szakmákban tevékenykedő férfiak tüdőrákra való kockázata 74 százalékkal nagyobb volt az átlagosnál. A legveszélyesebbnek a kerámiaipar, a téglagyártás és a fémművesség bizonyult a szakmák közül. Az átlagosnál magasabb volt a kockázat a gázállomások személyzeténél, a bőrkikészítéssel, üvegművességgel foglalkozóknál és a hegesztőknél is, noha ezeken a területeken viszonylag kevesen dolgoztak a felmérésben részt vevő férfiak közül.

A vizsgálatban mindössze 385 nő szerepelt, közülük három rákbeteg és két egészséges nő dolgozott olyan területen, amely magasabb rákkockázatúnak számít. A kis esetszám miatt a nőkre vonatkozó adatokat csak "jelzésszerűen" értékelték a kutatók.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.